8 ieteikumi, kā kontrolēt savas finanses. Vairs nekādu attaisnojumu!

patēriņa kredīts internetāNauda mīl skaitīšanu. Tā ir visiem zināma patiesība. Un arī ikmēneša budžeta rēķināšana palīdz veikt saprātīgākus pirkumus un sekot līdzi tam, kur, cik daudz un kā tērējam savus līdzekļus. Ja vienmēr nonākam strupceļā mēneša beigās, apzinoties, ka maciņā palikuši vairs tikai pāris eiro, tad, visticamāk, pietiekami rūpīgi nesekojam līdzi saviem izdevumiem. Pēdējais laiks sākt. Kā to izdarīt? Pavisam vienkārši – nauda mīl, ka to kontrolē.

  • Ja lielākā daļa maksājumu notiek ar bankas karti, biežāk pārbaudām savu bankas kontu. Tad, kad nauda neatrodas makā, taustāmā formātā, to ir vieglāk iztērēt, tik rūpīgi nesekojot līdzi tēriņiem. Dienas beigās noteikti pārbaudām bankas konta atlikumu un pārskatam veiktos maksājumus – iespējams, kaut kas bijis lieks.
  • Saplānojam obligāto maksājumu laikus. Katram no mums ir obligātie ikmēneša maksājumi – elektrība, mobilie sakari, īres maksas utml. Laicīgi saplānojam to naudas summu no ienākumiem, kas ik mēnesi jāsamaksā rēķinos. Pirkumiem, pārtikai un citiem izdevumiem paliek pārējā summa.
  • Lielie pirkumi veicami gudri. Iespējams vai nu krāt vai tāda izvēle kā patēriņa kredīts internetā. Bieži vien lielie pirkumi jāveic pēkšņi – saplīsis ledusskapis, veļas mazgājamā mašīna, auto remonts. Reizēm vienkāršāk izvēlēties patēriņa kredītu internetā, pievienojot ikmēneša maksājumu obligātajiem rēķiniem, nekā maksāt visu summu uzreiz veicot pirkumu.
  • Atsakāmies no sīkajiem pirkumiem, kas mums nav nepieciešami. Iegādājamies termokrūzi un kafiju no rīta uzvārām mājās, ne ik rītu iegriežamies tuvējā degvielas uzpildes stacijā pa ceļam uz darbu.
  • Laicīgi plānojam veicamos darbus, kur paredzami izdevumi. Ārsta apmeklējums, auto apkope, jauna apģērba pirkšana – to visu varam plānot laicīgi, vieglāk kontrolējot savus izdevumus, ne pēkšņi attopoties, ka kaut kas jāiegādājas, bet naudas vairs nav.
  • Ik mēnesi no algas atliekam nelielas naudas summas – iekrājumam. Un tas nekas, ka tā paša mēneša beigās var nākties šo summu iztērēt – šādi veidojam neparedzēto izdevumu “krājkasīti”, kura var noderēt kuru katru brīdi.
  • Plānojam izklaidi. Jā, izklausās garlaicīgi, taču tas ir finansiāli izdevīgi. Ja katru mēnesi paredzēsim kādu noteiktu naudas summu, ko atvēlēsim izklaidei – kultūras pasākumiem, ballītei ar draugiem, piektdienu vakariem – jutīsimies daudz labāk. Turklāt vēlāk nejutīsim pašpārmetumus par to, ka esam spontāni iztērējuši par daudz.
  • Neatlaižamies no saviem lēmumiem. “Nu tas jau tikai šoreiz”, “Nākamreiz gan tā nedarīšu” un līdzīgas frāzes ir jāatmet. Esam noturīgi par saviem finanšu lēmumiem – ja izlēmām iekrāt/netērēt, tātad to apņēmīgi arī darām, nemainot savas domas katru nedēļas nogali.