Apceļot ar auto Eiropu – vai tas ir tik vienkārši?

kasko cenaCeļošana mūsdienās vairs nav reta parādība. Ceļo teju visi, kuriem nav slinkums, un ir pieejami papildu līdzekļi. Lielākā daļa cilvēku braucienos dodas vai nu ar autobusu, vai arī lidmašīnu. Tomēr ir arī tādi, kuri izlēmuši doties tuvākos ceļojumos, piemēram, tepat, pa Eiropu, un kā pārvietošanās līdzekli izmanto personīgo auto. Lai arī šis transportlīdzeklis sniedz dažādas priekšrocības, pirms došanās ceļā nepieciešams ņemt vērā vairākus padomus, lai brauciens būtu patīkams, un nenāktos piedzīvot nepatīkamus pārsteigumus.

Neaizmirsti autovadītāja apliecību!

Ja autovadītāja apliecība ir izdota kādā no Eiropas Savienības (ES) valstīm, tā ir derīga arī visā pārējā ES teritorijā. Taču der atcerēties, ka ir vietas, kur līdzi jāņem ne tikai derīgas tiesības, bet arī transportlīdzekļa reģistrācijas apliecība.

Vairumā valstu automašīnu drīkst vadīt no 18 gadu vecuma. Savukārt vecuma ierobežojums auto īrei ES nav, taču tas var būt no 20 – 23 gadiem. Tāpat var gadīties, ka ir noteikts maksimālais vecums, līdz kādam drīkst izīrēt mašīnu, parasti tas ir no 65 līdz 75 gadiem.

Transportlīdzekļa apdrošināšana ir svarīga!

Ja ceļojat ES, jūsu iegādātajai apdrošināšanas polisei vajadzētu nodrošināt likumā noteikto minimālo segumu (civiltiesiskās atbildības apdrošināšanu), turklāt šie noteikumi darbojas arī Islandē, Lihtenšteinā un Norvēģijā. Ja esat nopircis KASKO polisi, pārbaudiet, vai tā ir derīga jūsu izvēlētajā galamērķī, kā arī valstīs, kuras šķērsosit. Savukārt, ja apsverat domu par šīs apdrošināšanas iegādi, ātri un ērti varat noskaidrot, kāda būs KASKO cena tieši jūsu transportlīdzeklim. Atliek tikai ieiet sava apdrošinātāja mājas lapā un ievadīt datus par auto, un pēc īsa brīža jūs ieraudzīsit pilno summu par polisi.

Lai varētu ceļot pa ES, nav nepieciešama zaļā karte, tomēr tā var kalpot kā starptautiski atzīts apdrošināšanas apliecinājums, jo darbojas 44 valstīs, kā arī šī karte atvieglo zaudējumu atlīdzības saņemšanu tad, ja būs atgadījusies kāda nelaime. Ja zaļās kartes jums nav, līdzi nepieciešams ņemt apdrošināšanas apliecību.

Ievērojiet noteikumus, vadot automašīnu!

Visās ES valstīs ir noteikts, ka, braucot jebkurā transportlīdzeklī, tostarp tūristu autobusā vai mikroautobusā, ir jālieto drošības josta. Tāpat arī automašīnās, smagajos auto un citos spēkratos jābūt ierīkotiem atbilstošiem bērnu aizsardzības līdzekļiem (sēdeklīšiem utt.).

Tā kā mobilo telefonu izmantošana pie stūres ir ļoti bīstama, jo tā paaugstina negadījumu izraisīšana risku, visās ES valstīs telefona izmantošana, vadot auto, tieši vai netieši ir aizliegta.

Kā zināms, lielākajā daļā ES valstu maksimālā pieļaujamā alkohola koncentrācija asinīs ir 0,5 promiles, tomēr ir vietas, kur šis skaitlis var svārstīties no 0,2 līdz 0,8 promilēm, tāpat ir arī teritorijas, kur autovadītājs nedrīkst vadīt automašīnu, neatkarīgi no izdzertā alkohola daudzuma.

Latvijā dzīvojošajiem grūtības varētu sagādāt tas, ka Īrijā, Kiprā, Lielbritānijā un Maltā pārvietošanās notiek pa kreiso ceļa pusi, savukārt, ceļojot pa Beļģiju, Franciju, Nīderlandi un Portugāli, jāatceras, ka transportlīdzeklim, kurš tuvojas no labās puses, ir jādod ceļš.

Tāpat arī jāņem vērā ātruma ierobežojumi. Lai arī uz ātrgaitas šosejām tie parasti ir 110 – 130 kilometri, apdzīvotās vietās nedrīkst pārsniegt 50 km/h. Iepriekš gan der noskaidrot šo informāciju par konkrēto teritoriju, kuru šķērsosit.

Visbeidzot, ņemiet vērā, ka Austrijā, Čehijā, Francijā, Grieķijā, Itālijā, Īrijā, Lielbritānijā, Polijā, Portugālē, Slovākijā, Slovēnijā, Spānijā un Ungārijā. Dažās valstīs (Austrijā, Čehijā, Slovākijā, Slovēnijā un Ungārijā) jāiegādājas maksas ceļu uzlīme vinjete, kuru nepieciešams piestiprināt pie auto priekšējā stikla.