Atbalsta iespējas jaunajiem lauksaimniekiem

atbalsts jaunajiem lauksaimniekiem

  Arvien vairāk uzmanības tiek pievērsts Latvijas laukiem, kur vietām redzamas pamestas saimniecības, nekopta un aizaugusi zeme, pilnīgi apstājusies darbība un nav manāma dzīvība. Tomēr šādas teritorijas ir īsts izaicinājums, iespēja savas vīzijas attīstīšanai tiem, kas vēlas uzsākt aktīvu darbību laukos. Arvien vairāk jaunu, uzņēmīgu un aktīvu jaunu cilvēku vēlas aktīvi darboties laukos, atdzīvināt šīs Latvijas lauku pamirušās un aizmirstās vietas. Kādam šī vēlme izpaužas vienkāršā paša saimniecības attīstīšanā, neplānojot (vismaz sākumā) plašu lauksaimniecisko darbību, kādam šie plāni ir grandiozi – būvēt, celt, art, stādīt, ražot un nodarbināt apkārtnes iedzīvotājus. Lai kāds arī nebūtu motīvs, tas, ka jauni cilvēki tiecas uz laukiem un vēlas aktīvi darboties laukos, ir tikai apsveicami.

Tomēr, ja sava nelielā saimniecība, kur vēlamies iekopt zemi, stādīt un novākt ražu tikai sev un savai ikdienai, prasa nedaudz mazākus līdzekļus, lielu saimniecību plāniem nepieciešami lieli finanšu līdzekļi. Un tas nav resurss, kas ir ļoti brīvi un plaši pieejams. Finanšu atbalsta iespējas pastāv, tomēr tās jāprot arī uzmeklēt un piesaistīt. Ir jāprot skaidri, saprotami un iedvesmojoši izskaidrot savu ideju – tās mērķi un pamatojumu, ieguvumus un nākotnes perspektīvas. Jāspēj pamatot, ka finanšu atbalsts nepieciešams tieši Jums un Jūsu plānotajai lauksaimnieciskās darbības idejai. Jāsāk ar izpratni par to, ka darbs laukos nav no vieglākajiem un tas paredzēts tiem, kas patiešām gatavi ieguldīt smagu darbu un savu ikdienu rūpēs par zemi – lai tā spētu sniegt pretī vēlamos rezultātus. Tomēr ja apņēmības un pārliecības netrūkst – nekad nevajadzētu sevi apturēt šaubu priekšā – mēģināšana jau ir liels solis uz priekšu savas saimnieciskās darbības uzsākšanā.

Plašas atbalsta iespējas jaunajiem lauksaimniekiem piedāvā Attīstības finanšu institūcija ALTUM.

https://www.altum.lv/lv/pakalpojumi/lauksaimniekiem/

Domājot plaši, var sasniegt daudz. Lauksaimniecības uzņēmumiem ir dažādas iespējas, kas nozīmē – kaut ko vairāk, plašāk, citādāk, nekā tikai domājot par fermu vai saimniecību, kur kaut kas tiek audzēts. Arī ierobežojošie faktori ir dažādi, tāpēc jāspēj definēt – ko tieši laukos vēlamies darīt, kā to uzsākt un kādi līdzekļi nepieciešami. Respektīvi – nepieciešams diezgan skaidrs plāns un redzējums kā un ko vēlamies darīt savā saimniecībā.

Lai gan liela daļa iedzīvotāju labprāt vēlas savu biznesu – lauksaimniecība noteikti nav tikai bizness vien. Saimniekošana laukos ir dzīvesveids, kam pielāgojamies, kuru ikdienā piekopjam un kuru darām ar prieku (ne sakostiem zobiem un tāpēc vien, ka “vajag savu biznesu”). Lauku saimniecības, kur darbos iesaistās visa ģimene, būvējot savu lauksaimniecisko darbību no pašiem pamatiem, ir spēcīgas un izturīgas arī pret dažādām ekonomiskām pārmaiņām un kritumiem. Kā jebkurā uzņēmējdarbībā, arī lauksaimniecībā jārēķinās ar kāpumiem un kritumiem, tāpēc tas, ka reizēm lauksaimniekiem nepieciešams papildus atbalsts, nav nekas neparasts. Ļoti populāras pēdējo gadu laikā kļuvušas bioloģisko un eko saimniecību idejas, ņemot vērā, ka pasaulē arvien vairāk sāk parādīties pieprasījums pēc ekoloģiskas un tīras produkcijas.

Lai uzsāktu un realizētu savu lauksaimniecības ideju, vislabāk vērsties pēc dažādiem padomiem un informācijas pie ekspertiem, citiem pieredzējušiem lauksaimniekiem, apmeklēt dažādus seminārus un lekcijas, konsultēties ar atbalsta speciālistiem. Tas ļaus  skaidrāk noformulē savu ideju, izstrādāt konkrētu biznesa plānu, veiksmīgāk uzsākt saimniecisko darbību laukos.  

Pēc pirmā soļa speršanas – lauksaimnieciskās darbības uzsākšanas –nepieciešama vien rūpīga plānošana un centīgs sirdsdarbs, lai attīstītu un veidotu savu saimniecību  un tās darbību tādu, kā to vēlamies redzēt.