Četri zelta likumi, lai naudas pietiktu līdz nākamajai algai

 

ikdienas budžetsVai esi pazīstams ar situāciju, kad ir mēneša vidus, bet līdz algai ir palikušas divas nedēļas, tomēr maciņš jau ir tukšs? Ja jā, tad šis raksts būs Tev vērtīgs, jo esam atraduši piecus padomus jeb zelta likumus, kas Tev būtu jādara, lai nenonātu šādā situācijā. 

Laiks pirms algas

Kad algas diena tuvojas, sastādi precīzu galveno maksājumu sarakstu- rēķini par mājokli, komunālie maksājumi, telefonsakaru rēķini, transporta mēneškartiņas, kredīti utml. Pārzini un saplāno savus maksājumus, lai saprastu, kuri ir prioritāri apmaksājami, kuri ir sekundāri. Piemēram, koncerta biļetes vai ceļojums nebūs kā paši galvenie izdevumi- par tiem varēsi domāt un plānot, kad būsi apmaksājis visus galvenos rēķinus. Uzstādi kā galveno uzdevumu apmaksāt savus obligātos maksājumus vispirms.

Algas diena

Algas diena bieži vien ir kā svētki, it īpaši, kad kādu laiku ir bijis taupības režīms. Kaut arī beidzot esi saņēmis naudu, centies sevi turēt grožos, lai emociju iespaidā neiztērētos jau pirmajā dienā. 

Apmaksā visus obligātos maksājumus un sadali atlikušo naudu četrās daļās. Jebkurš ikdienas budžets ir prognozējams, piemēram, sarēķini, cik izmaksā dienā pusdienas un transports, kā arī kādi citi Tev ierasti un zināmi ikdienas tēriņi. Saproti, cik aptuveni dienā Tev vajadzētu tēriņnaudu, sareizi to uz nedēļu un noliec sev ērtā veidā- aploksnē, kontā, uzkrājumā vai kā citādāk. Atlikušo budžetu iedali izklaidei, plānotai izglītībai vai uzkrājumam. Ja ir kādi kredītmaksājumi, izmanto šo naudu to ātrākai atmaksai.

Paškontrole

Nekas nevar ļaut ietaupīt labāk, kā paškontrole. Tavs ikdienas budžets ir līdzekļi, ar kuriem ir jāiztiek visu mēnesi, tāpēc nedzīvo tikai vienai dienai- plāno, kontrolē tēriņus un apzinies savas vajadzības arī uz priekšu. Ņem arī vērā, ka ikdienā var notikt dažādas neparedzētas situācijas, piemēram, sāpošs zobs, slimības, automašīnas remonts vai kāds svarīgs neatliekami steidzams pirkums, kas var paprasīt lielu daļu jau ieplānotā mēneša budžeta. Ja nebūsi pirmajās mēneša nedēļās dzīvojis pāri saviem līdzekļiem, tad pēdējās divās nedēļās, Tu droši varēsi, iespējams, atļauties vai nu ko vairāk, vai justies daudz labāk ar esošiem brīvajiem finanšu līdzekļiem. 

Ko darīt, lai nauda neiztērētos?

Nav tādas vienas formulas, kas varētu palīdzēt ietaupīt naudu, tomēr ir vairāki triki, kurus var izmantot:

  • Naudu glabājot lielos nominālos, Tu negribēsi tos izmainīt, ja kārosies pirkt kādu sīkumu. Risks- ja izmainīsi naudu, tā var nemanot pazust neplānotos, sīkos pirkumos;
  • Atzīmē visus savus izdevumus un pievērs uzmanību tiem, kas neliekas vērtīgi, bet kuri regulāri atkārtojas. Tā Tu sev liksi aizdomāties katru reizi, kad sakārosies atkal tērēt naudu tiem;
  • Ievies krāšanas sistēmu, piemēram, krājkasīte vai lādīte, kur eiro atlikumus no pirkumiem ieber katru vakaru;
  • Atkarībā no tā, kas ir Tava vājība- skaidra nauda vai kredītkarte- nomaini to uz pretēju maksāšanas sistēmu. Piemēram, ja kredītkartes izmantošana ir veids kā neplānoti visu iztērē, tad piekop jaunu sistēmu, ņemot ikdienā tikai konkrētu skaidras naudas apjomu.