Cukura diabēta kontrole.

cukura diabetsViena no svarīgākajām ikdienas dzīves sastāvdaļām cilvēkam ar cukura diabētu ir pastāvīga organismā notiekošo izmaiņu kontrole. Tā ir bieža cukura līmeņa noteikšana asinīs un , ja nepieciešams, urīna analīzes, lai konstatēta ketonvielu klātbūtni ( to visu jūs variet paši izdarīt mājās ). Reizēm ārsts nozīmē speciālas analīzes, lai pārbaudītu, kāda ir slimības gaita un cik veiksmīgi norit ārstēšanās process. Mēģināsim noskaidrot kā pēc analīžu rezultātiem var novērtēt diabēta pacientu stāvokli.

Šo kontroli var veikt ar teststrēmelēm, kas ir piesūcinātas ar ķīmiskiem reaktīviem, tieši pirms insulīna injekcijas. Izmantojot teststrēmeles un mēraparātus cukura līmeņa noteikšanai asinīs (glikometrus) , stingri jāievēro to lietošanas instrukcijas, jo, nepareizi veicot procedūru, mērījumu rezultāti būs nepareizi.

Atcerieties! Regulāra cukura līmeņa paškontrole asinīs ir obligāta visiem 1. tipa cukura diabēta pacientiem bez izņēmuma!

Izmantojot glikometru ar teststrēmelēm cukura līmeņa noteikšanai asinīs, ievērojiet šādus noteikumus.

 

  1. Pirms iedurat pirkstā, rokas jānomazgā siltā ūdenī un jānoslauka. Spirts un citi dezinficējošie līdzekļi nav jālieto, jo to piejaukums var izmainīt analīžu rezultātus.
  2. Dūrienu labāk veikt nevis pirksta galā, bet nedaudz sānos. Nav ieteicams asinis ņemt no labās rokas īkšķa un rādītājpirksta (kreiļiem-no kreisā). Reizēm asinis var ņemt no auss ļipiņas.
  3. Nedrīkst asins pilienus izsmērēt pa teststrēmeli vai piepilināt klāt otru pilienu.
  4. Teststrēmele jānotur precīzi norādīto laiku.
  5. Ja izmanto portatīvo glikometru, rezultātu var vēlreiz pārbaudīt vizuāli, salīdzinot teststrēmeles krāsu ar toņu gammu uz kārbiņas.

 

Glikometrs ir īpaša ierīce cukura līmeņa noteikšanai asinīs. Tā darbojas automātiski. Komplektā ar glikometru ietilpts speciāla automātiska pildspalvai līdzīga lancete, ar kuras palīdzību pārdurt pirksta ādu. Ja lieto glikometru cukura līmeņa noteikšanai asinīs, šī procedūra ir praktiski nesāpīga.

Dūriens jāizdara pirksta galā un nedaudz sānos (ne pirksta spilventiņā). Ņemt asinis analīzēm iesaka no jebkura pirksta, izņemot īkšķi un rādītājpirkstu. Neizvēlieties vienu “iemīļoto” pirkstu.

Asins piliens jāuzpilina uz teststrēmeles un 50-60 sekunžu laikā aparāts automātiski izmērī un parādīs uz ekrāna cukura līmeni asinīs. Šī aparāta vienkāršā lietošana un ērtums ierindo to pirmajā vietā starp visiem paškontroles līdzekļiem. Jums nepieciešams tikai pats aparāts, lancete un teststrēmeles, lai visas dienas garumā varētu ātri un precīzi noteikt cukura līmeni asinīs, kas nepārprotami ļaus jums justies brīvi. Ierīces ir tik vienkāršas, ka tās var izmantot arī bērni. Vairāk par cukura diabētu uzzini šeit: http://cukuradiabets.lv/cukura-diabets