Mulčēšana – kā to pareizi darīt?

mizu mulčaMulcēšana ir dabisks veids, kā uzlabot augsni – aizsargāt to no krasām temperatūras svārstībām, uzlabot augsnes struktūru, kā arī veicināt ūdens un gaisa caurlaidību. Būtiski, ka mulcēšana arī ierobežo nezāļu izplatīšanos.

Dārza mulcēšana ir veids, kā efektīvi samazināt izmaksas par zemes apstrādi, kā arī ietaupīt laiku.

Mulcēšanai var izmantot dažādus materiālus, piemēram, tumšo plēvi, skaidas, oļus, kūdru. Beidzamā laikā daudzu iecienīta ir mulča no priežu mizām. Tas ir ne vien ekoloģisks, bet arī estētisks risinājums, turklāt to var izmantot arī kā dekoratīvu elementu, piemēram, noklājot celiņu vai bērnu rotaļu laukumu dārzā vai pagalmā.

Lai gan mulčēšana noderīga dažādiem augiem, piemēram, ziediem, zemenēm, dzīvžogiem, dekoratīviem kociņiem, augļu kokiem, jāņem vērā, ka to nevajadzētu lietot augiem, kas vairojas ar pašizsēju, kā arī augus, kam patīk sausa augsne.

Kā pareizi pielietot mulču?

Ja mulcēšanu grasies uzsākt pirmo reizi, īstais brīdis, kad to darīt, ir agrs pavasaris. Jāņem vērā, ka pieejama vairāku veidu priežu mizu mulča – atkarībā no nepieciešamības var izvēlēties smalkas, vidējas vai rupjas struktūras materiālu. Piemēram, ziedu mulcēšanai piemērota būs mazākā mulča, bet lielāku augu, piemēram, dekoratīvo vai augļu koku apstrādei var izmantot mulču, kas veidots no lielākiem gabaliem.

Pirms mulcēšanas jāatbrīvojas no nezālēm. Pirmais slānis jāliek apmēram 5 līdz 7 centimetru biezumā – jo rupjāka mulča, jo biezākā slānī to vajadzētu uzklāt.  Jāpatur arī prātā, ka tieši ap augu mulčas slānim jābūt mazākam.

 Ņemot vērā, ka mulča kavē ūdens uzsūkšanos augsnē, ja augsne ir izteikti sausa, pēc mulcēšanas tā kārtīgi jāaplaista.

Atkarībā no veida, mulča savas īpašības saglabā divus un pat vairāk gadus, jārēķinās, ka tā lēnām satrūd vai tiek aiznesta ar vēju, tādēļ tās slānis periodiski ir jāpapildina.

Priežu mizu mulča ne vien labi izskatās, bet nodrošina arī citas priekšrocības – piemēram, nodrošina labas augsnes rašanos un aizkavē tās eroziju.  Turklāt mulča ir viens no efektīvākajiem un dabai draudzīgākajiem līdzekļiem, kā karot ar nevēlamām nezālēm.