Droša moto braukšana

droša moto braukšana - www.autoskola-presto.comDroša braukšana ir plašs darbību kopums, kas ietver sevī arī braukšanas kultūru un zināšanas par ceļu satiksmes noteikumiem. Katru gadu uz Latvijas ceļiem iet bojā simtiem cilvēku, lielā mērā tāpēc, ka netiek praktizēta droša braukšana. Latvija stabili ieņem vienu no pirmajām vietām satiksmes negadījumos bojāgājušo skaita ziņā uz simt tūkstoš iedzīvotājiem. Sevišķu nožēlu izraisa fakts, ka mūsu galvenās ”konkurentes” šai ziņā ir valstis, kas ekonomiskās labklājības rādītājos atpaliek no Latvijas. Žurnāla „The Economist dati „: pēc automašīnu skaita uz simt tūkstoš iedzīvotājiem Latvija ieņem 38. vietu pasaulē, pēc autoavārijās ievainoto skaita – 17. vietu pasaulē, pēc bojāgājušo skaita – 5. vietu pasaulē (aiz Malāvijas, Indijas, Ēģiptes un Kenijas). Eiropas prakse liecina, ka drošas braukšanas apmācība ir būtiska sastāvdaļa vispārējas ceļu satiksmes drošības veidošanā.

Droša braukšana ir attiecināma uz ikvienu ceļu satiksmes dalībnieku – atbildīgs ir katrs auto vadītājs, velosipēdists un motociklists. Visbiežākie motociklu satiksmes negadījumu iemesli ir: pieredzes trūkums, motociklists izvēlējies pārāk lielu braukšanas ātrumu, nepareiza situācijas izvērtēšana un slikta motocikla redzamība. Ja kā pārvietošanās līdzeklis ir izvēlēts motocikls, droša moto braukšana paredz ievērot vairākus noteikumus un padomus, lai neiekļūtu negadījumā. Īpaši jāatceras, ka krustojumi ir bīstami un attiecībā uz krustojumu šķērsošanu jāzina, ka arī izbrauktuves no pagalmiem pēc būtības ir krustojumi. Tie ir sliktāk pārskatāmi, jo bieži tos aizsedz automašīnas, tādējādi motociklists nespēj tik labi kontrolēt nogriešanos. Statistika attiecībā uz šo avāriju veidu norāda, ka 13% moto avāriju notiek pie izbrauktuvēm no pagalma. Braucot garām šādām izbrauktuvēm, šķērsojiet tās it kā tie būtu krustojumi. Samazinot ātrumu un sagatavojoties bremzēšanai, turot pirkstus uz bremzes. Izvēlieties tādu atrašanās vietu uz brauktuves, kas ļauj jums labāk pārskatīt priekšā notiekošo.

Sezonas sākumā, iestājoties siltākam laikam, motociklisti ir īpaši pārgalvīgi, savukārt autovadītāji vēl nav pieraduši pie satiksmes dalībniekiem uz diviem riteņiem, tāpēc bieži rodas bīstamas situācijas un droša braukšana tiek piemirsta. Motocikls, iekļūstot avārijā, pakļauj motociklistu iespējai gūt smagas traumas, tāpēc svarīgs ir motociklista apģērbs, kombinezons ar visiem nepieciešamiem aizsargiem un it īpaši aizsargķivere un cimdi, bez kuriem pārvietošanās nav pieļaujama, pretējā gadījumā, pat pie vismazākā kritiena var gūt nopietnus kaitējumus veselībai.

Arī bremzējot jāatceras vairāki pamatprincipi – gan bremzējot, gan braucot pagriezienā motociklistam jāņem vērā ceļa segums (kontrolaku vāki, baltie ceļa apzīmējumi, izbirušās smiltis, bedres, iebrauktās riepu pēdas asfaltā, eļļas plankumi utt.). Svarīgi ir samazināt ātrumu pirms izvairīšanas no šķēršļa, izvairīšanas brīdī, apbraucot šķērsli, bremzēt ir bīstami. Bremzēšanu var veikt, kad motocikls ir vertikālā stāvoklī un brauc taisni, lai izvairītos no riteņu izslīdēšanas, bet tuvojoties bīstamai vietai, kur būs nepieciešams bremzēt, jārīkojas savlaicīgi un pārliecināti. Uzsākot bremzēšanu, rokām jābūt taisnām un motocikla smaguma centrs pakāpeniski jāpārnes uz priekšējo riteni, lai priekšējais amortizators būtu nospiests līdz galam. Motociklists bremzēšanas sviru šajā laikā spiež pakāpeniski un notur izspiestu līdz bremzēšanas beigām. Nav pieļaujama vairākkārtēja un strauja bremzēšanas sviras nospiešana, pēc kā seko priekšējā riteņa nobloķēšana, izslīdēšana un kritiens.

Ceļu satiksmes negadījumi bieži ir saistīti ar izrādīšanos, ja motociklists ir nepieredzējis, viņš bieži var rīkoties muļķīgi. Motocikli ir atšķirīgi, tāpēc pirms braukšanas nepieciešams iepazīties ar motociklu, ar kuru motociklists grasās braukt. Motociklistam vienmēr jābūt gatavam laikus atpazīt bīstamas situācijas un reaģēt tajās, kā arī ir jābūt gatavam piekāpties un dot ceļu. Ievērojiet distanci un intervālu, brauciet ar tādu ātrumu, kas nepārsteidz CSN norādītos. Samaziniet braukšanas ātrumu gadījumos, ja samazinās redzamība vai saķere ar ceļa virsmu, izvēlieties pareizu braukšanas trajektoriju un rīcības kārtību. Praktizējiet motocikla vadīšanas iemaņas un pareizu braukšanas tehniku. Jābrauc ir savaldīgi un piesardzīgi, tas ir vienīgais veids kā neapdraudēt sevi un citus – droša braukšana ir tā vērta.