Energoefektīvas apkures sistēmas – zaļa domāšana un ekonomija vienlaikus.

Apkures sistēmas mājoklim – svarīga izvēle. 

Būvējot savu personīgo māju, viens no katras ģimenes rūpīgāk analizējamajiem lēmumiem ir par apkures veidu. Izmantot granulu vai malkas apkures katlu? Tāpat plaši pieejamas ar gāzi un elektrību vadāmas apkures sistēmas. Tomēr ilgtermiņā skatoties, mūsdienīga tendence ir domāt un dzīvot zaļi. Viens no veidiem, kā dzīvot videi draudzīgi un reizē arī ekonomēt, ir izvēlēties energoefektīvu apkuri.  

Saules paneļi

Saules paneļus jeb baterijas sākotnēji izmantoja kosmosa nozarē. Kad zinātnieki saprata, ka tās ir lielisks enerģijas iegūšanas veids, tās sāka izmantot arī uz Zemes. Saules baterija ir neliels mikroģenerators, kas saules starus tieši pārvērš elektrībā. Visbiežāk izmantotie ir divu veidu paneļi – monokristāliskās un polikristāliskās metodes rezultātā iegūtie.

Tas, cik daudz saules bateriju būs nepieciešams, ir atkarīgs no ēkas vai mājas platības. Jo lielāka māja, jo vairāk saules paneļu jāuzstāda. No paneļu kopskaita arī atkarīga cena. Viena paneļa vidējā jauda sastāda ap 150-300 kw. Pieņemts uzskatīt, ka saules paneļi atmaksājas apmēram 15 gadu laikā.

Viens no populārākajiem mītiem par saules baterijām ir par to, ka Latvijā nav pietiekami daudz saulaino dienu. Tas patiešām ir mīts, jo šī sistēma darbojas arī mākoņainās dienās, jo nav nepieciešami tieši saules stari.

Siltumsūkņi

Saules bateriju alternatīva ir siltumsūkņi, kas ir ļoti moderna un populāra apkures sistēma. Arī ar šo sistēmu iespējams dzīvot videi draudzīgi un ekonomiski reizē. Energoefektīvas apkures sistēmas izmanto lieliskos atjaunojamos dabas resursus – zemi, ūdeni, gaisu.

Ir trīs veidu siltumsūkņi:

  • Gaiss-gaiss siltumsūknis;
  • Gaiss- ūdens silumsūknis;
  • Zemes enerģijas vadīts siltumsūknis.

Vienkāršākais ir gaiss-gaiss veida siltumsūknis, kas ir līdzīgs kondicionierim, tikai izmantojams gada aukstajos mēnešos līdz āra temperatūra sasniedz mīnus 25 grādus pēc Celsija skalas. Tas ir piemērots mazās ēkās, vasarnīcās. Gaiss- ūdens siltumsūknis nodrošina siltumu arī tad, ja temperatūra pārsniedz mīnus 25 grādus. Zemes vadītajiem siltumsūkņiem ir ārkārtīgi augsts lietderības koeficients un tie ir sevi jau pierādījuši.

Kondicionieri.

Kondicionierus pasaule pazīst jau ļoti ilgi un tie īsti neatbilst energoefektīvas apkures sistēmas veidam, tomēr arī šajā nozarē ir jaunumi. Tie padara mūsu dzīvi komfortablāku un patīkamāku. Izmantojot freona fizikālās īpašības, kondicionieris spēj sniegt vēsumu pat ļoti karstā dienā. Kondicionieru energoefektivitāti apzīmē ar koeficientu EER.