Finanšu pratība – ko tas nozīmē?

 finanšu mērķiFinanšu pratība ir finanšu pārvaldības un zināšanu apvienojums, kas nepieciešams, lai pieņemtu pareizos finanšu lēmumus. Šie lēmumi ir mūsu ikdienas neatņemama sastāvdaļa, jo tiešā veidā ietekmē dzīves labklājību. Ņemot vērā problēmas, kas saistītas ar finanšu pratības trūkumu, patērētāji arvien biežāk nespēj pieņemt pareizos finanšu lēmumus.

Lūk, vairāk par finanšu pratību un to, kādēļ tā ir tik svarīga:

Arvien vairāk finanšu lēmumu

Lielisks piemērs – pensiju plānošana. Agrāk cilvēki bija atkarīgi no visiem vienāda pensiju plāna. Nebija jāizvēlas starp neskaitāmiem pensiju fondiem, un ar visām pārvaldības lietām nodarbojās banka.

Mūsdienās patērētāji ir tieši iesaistīti pensijas fonda izvēlē un finanšu lēmumu pieņemšanā. Viņi iegulda savu kapitālu un nepārtraukti tiek informēti par pensijas statusu un ieguldījumiem. Tātad – ja cilvēkam nepiemīt finanšu pratība, viņš nevar sev nodrošināt finansiāli labāko un izdevīgāko pensiju. Jāņem vērā, ka pensiju lēmumi ir tikai maza daļa no vispārējiem finanšu lēmumiem, kas cilvēkam jāpieņem pašam. Finanšu lēmumu skaits arvien palielinās, finanšu pratība mūsdienu sabiedrībā kļūst par normu.

Daudz sarežģītu iespēju

Aizdevumu aģenti, brokeru aģentūras, apdrošināšanas kompānijas, kredītkartes un debetkartes, hipotēku bankas, finanšu eksperti un citi finanšu termini.. Mūsdienās patērētājam piedāvātas daudz un sarežģītas iespējas, un, pateicoties finanšu pratībai, patērētājs spēj tajā visā orientēties.

Mūsdienās patērētājiem pastāvīgi jāpieņem dažādus ieguldījumu un uzkrājumu lēmumus. Tas ir daudz sarežģītāk nekā agrāk, jo patērētājiem jāizvēlas starp dažādām iespējām, kas piedāvā atšķirīgas procentu likmes un termiņus. Tomēr, visbiežāk, cilvēks nevar pieņemt šādus lēmumus, jo nav pietiekami izglītots. Šī iemesla dēļ finanšu pratībai ir nozīmīga loma– sarežģīti finanšu lēmumi tiešā veidā ietekmē  mūsu ikdienas dzīvi un tādus lēmumus, kā mājokļa iegāde, izglītība, uzkrājumu un noguldījumu veidošana, u.c. Ja cilvēkam nepiemīt finanšu pratība, viņš, visticamāk, nespēj efektīvi rīkoties ar savām finansēm.

Ilgāks mūžs

Viens no faktoriem, kādēļ finanšu pratība mūsdienās ir daudz vairāk nepieciešama – mūsdienu cilvēkam ir ilgāks mūžs. Tas nozīmē, ka mums dzīves laikā nākas pieņemt daudz vairāk finanšu lēmumu. Jo vairāk lēmumu, jo nozīmīgāka ir finanšu pratība, jo tā, kā jau iepriekš minējām, ietekmē dzīves kvalitāti.

Nepārtrauktas pārmaiņas

Finanšu vide ir ļoti dinamiska. Mūsdienās tirgus ir kļuvis globāls, tajā ir daudz vairāk dalībnieku un faktoru, kas to ietekmē. Strauji mainīgā vide, ko tiešā veidā ietekmē tehnoloģiju attīstība un sasniegumi, piemēram, elektroniskā tirdzniecība, padara finanšu tirgu vēl straujāku un nepastāvīgāku. Kopumā šie faktori un izmaiņas rada dažādus pretrunīgus viedokļus un grūtības finanšu plānošanā, pārvaldībā. Vai Tu zini, kādi ir tavi finanšu mērķi? Finanšu pratība nodrošina, ka cilvēks zina, kā rīkoties ar savām finansēm un kā īstenot savus finanšu mērķus nepārtraukto izmaiņu laikmetā.