Ja tikai automātiskā ātrumkārba ir par maz – kā pāriet uz manuālo?

Kopš 2011. gada Latvijā ir iespējams nokārtot CSDD braukšanas eksāmenu ar automobili, kas ir aprīkots ar automātisko ātrumkārbu. Citiem vārdiem sakot, ir iespēja nokārtot tiesības tikai uz automātu. Ņemot vērā aizvien pieaugošo automašīnu skaitu ar automātiskajām ātrumkārbām, atsaucība uz jaunpieņemto noteikumu kārtību bija un joprojām ir liela. Tomēr būsim godīgi – tas nebūt nav vienīgais iemesls, kādēļ cilvēki izvēlas automātu. Kādi tad ir iemesli šādai izvēlei un kā rīkoties, ja vadītājs vēlas pāriet uz manuālo ātrumkārbu?

Automāts pret manuālo – kurš labāks? 

Ja runājam par plusiem un mīnusiem, tad uzreiz varam pateikt, ka šis ir strīdus temats starp vadītājiem, kuri atzīst vai nu tikai automātisko ātrumkārbu vai attiecīgi tikai mehānisko. Tomēr, racionāli izvērtējot situāciju, ir iespējams noteikt, kuros gadījumos katra ātrumkārba ir ērtāka un izdevīgāka. Ja arī Tu esi šī sarežģītā jautājuma priekšā: “Kas labāks – automāts vai manuālis?”, tad lasi tālāk un uzzini par to būtiskākajām atšķirībām.

Automātiskās ātrumkārbas plusi un mīnusi:

  • Braucot ar automātu sastrēgumos, īpaši pa Rīgas ielām, ir iespējams relaksēties un atpūtināt rokas, nedomājot, ka pie katra krustojuma būs jāpārslēdz ātrumi.
  • Vieglāk nokārtot tiesības, jo ir iespējams vairāk fokusēties uz ceļa nevis uz pedāļu spaidīšanu.
  • Ja ir autovadītāja apliecība braukšanai ar automātu, aizliegts piedalīties satiksmē ar auto, kas aprīkots ar mehānisko ātrumkārbu.

Maunuālās ātrumkārbas plusi un mīnusi:

  • Iespēja pašrocīgi kontrolēt apgriezienus un jaudu, un attiecīgi arī degvielas patēriņu.
  • Ar „standarta” tiesībām atļauts piedalīties satiksmē gan ar auto, kas aprīkots ar automātisko ātrumkārbu, gan ar manuālo.
  • Sastrēgumu laikā nepārtraukti jāpārslēdz ātrumi un jāspaida sajūgs, kā rezultātā iespējams ātrāk nogurt.
  • Salīdzinoši grūtāk nokārtot tiesības, jo jāapgūst vairāk informācijas un jāveic vairāk darbību vienlaikus.

Kā redzi, tas ir ne tikai gaumes, bet arī ērtību jautājums. Principā, visbūtiskākā atšķirība braucot ar automātu, salīdzinot ar manuāli, ir tāda, ka uzsākot braukšanu, atliek tikai ielikt “Drive” režīmā, aizmirst par kreiso kāju. Turklāt, izņemt pārnesumu no šī režīma ir nepieciešams tikai tad, kad braukšana tiek pārtraukta.

Ja tomēr vairākus gadus pēc tiesību nokārtošanas esi izlēmis, ka laiks pāriet uz mehānisko ātrumkārbu, tad zini, ka nav jāapmeklē īpaši autoskolas kursi (tomēr noteikti patrenējies pie instruktora). Arī teorētiskais eksāmens nav jāpārliek otro reizi. Viss, kas Tev ir jādara – piesakies CSDD eksāmenam un mēģini nokārtot tiesības! Ja tas izdosies ar pirmo reizi, tad jau tajā pašā dienā varēsi braukt ar jauno vadītāja apliecību, kurā nav pieminēts 78. ierobežojumu kods. Veiksmi!