Kā iemācīties apieties ar naudu?

aizdevums internetāIemācīties apieties ar naudu lielākoties cilvēks iemācās tad, kad uzsāk patstāvīgu dzīvi – pašam jāmaksā rēķini, jāplāno savi izdevumi, jāpelna nauda (redzot, kur tā arī tiek iztērēta). Vislabākajā scenārijā vecāki jau ir parūpējušies par to, lai bērns augot iemācītos naudas vērtību un nozīmi ikdienā. Taču ne vienmēr tā notiek.

Lielākoties jaunieši vislabāk izprot naudas vērtību tad, kad sāk dzīvot patstāvīgi, bez vecāku palīdzības ikdienā. Iemācās maksāt rēķinus un izprast atbildi un jautājumu – kur paliek nauda? Ja vēl esi ceļā uz šo izpratni – šeit būs daži padomi, kas Tev palīdzēs.

  • Cik izmaksā automašīnas uzturēšana, pārtikas produkti, cik daudz katru mēnesi jāmaksā par elektrību un ūdeni, cik ilgi būs jāatmaksā paņemtais aizdevums internetā, piemēram, no https://www.ferratum.lv/lv/aizdevums-interneta, un vai to spēsi izdarīt ar saviem ikmēneša ienākumiem? Lūk, sākot meklēt atbildes uz šādiem jautājumiem arī sākam iemācīties apieties ar naudu. Jā, tie var šķist garlaicīgi jautājumi, tomēr ārkārtīgi nepieciešami. Pašā sākumā galvenais ir saprast, par ko un cik daudz katru mēnesi tiek maksāts. Tad, iespējams, radīsies arī izpratne, bez kā var iztikt, piemēram, maksas filmu kanāla internetā vai mūzikas programmas abonementa, jo mūziku var klausīties bezmaksas citos veidos.
  • Kontrolēt izdevumus ir daudz grūtāk, nekā tos plānot. Ja arī esi ticis skaidrībā ar visiem ikmēneša maksājumiem un pat laikus salicis atsevišķās aploksnēs (virtuāli, prātā vai reāli) dažādās summas dažādajiem rēķiniem, tas nenozīmē, ka esi ticis ar visu skaidrībā. Kontrolēt nozīmē nepadoties spontāniem pirkumiem, plānot savus izdevumus un saprast, kas notiks, ja pārtērēsi. Piemēram, ja kādam pirkumam iztērēsi daļu no summas pirmajā aploksnē, vairs nevarēsi nosegt to rēķinu un cietīs visa aprēķinu un budžeta kārtošanas sistēma. No šādām darbībām noteikti jāizvairās. Tērēt naudu ir aizraujoši un patīkami, taču to kontrolēt ir daudz lielāka atbildība, no kuras ir vislielākais ieguvums.
  • Vari izplānot dažādas metodes, izmantojot ilgtermiņā to, kas priekš Tevis strādā vislabāk. Iespējams tā ir jau minētā aplokšņu metode, iespējams kāda cita, taču pats galvenais – atrast sev noderīgu sistēmu, kā vari kontrolēt savu naudas plūsmu un ierobežot nevajadzīgos izdevumus, lai varētu nosegt nepieciešamos. Un lai arī aizdevums internetā šķiet ātrs veids, kā atrisināt savas finansiālās ķibeles, pret to jāizturas ar īpašu atbildību – ikviens aizdevums ir jāatmaksā, kas nozīmē vēl vienu obligāto izdevumu, kas pievienosies jau esošajiem.
  • Mācies kontrolēt ne tikai naudu, bet arī savas vēlmes. Parasti vēlmes ir lielākas par iespējām, un tas ir normāli. Ne visas savas vēlmes vajag atlikt malā un liegt sev jebkādu prieku, taču izturies pret tām atbildīgi, tieši tāpat, kā pret saviem līdzekļiem.