Kā pareizi izvēlēties biroja krēslu?

biroja kreslsLiela daļa mūsu ikdienas tiek pavadīti sēžot. Ja strādājam birojā, lielākoties dienas lielākā daļa tiek pavadīta biroja krēslā, skatoties monitorā. Arī atgriežoties mājās pēc darba, visbiežāk ieņemam sēdus pozīciju – pie vakariņu galda, uz dīvāna, skatoties TV, strādājot mājās pie datora. Nav nekas neparasts, ka laiku pa laikam no šāda dzīvesveida varam just diskomfortu un sāpes mugurā. Iespējams savu ikdienu nevaram kardināli mainīt – pavadot lielāko daļu laika aktīvā kustībā, tomēr varam izvēlēties ērtākas un praktiskākas biroja mēbeles, kas palīdzēs pavadīto dienu sēžot padarīt daudz ērtāku un komfortablāku.

Pasaules mērogā veikti neskaitāmi daudz pētījumu par to, kā darbs ar datoru ikdienā spēj ietekmēt cilvēka veselību. Strādājot ikdienā pie datora, lielāko darba diena tiek pavadīta sēdus, tāpēc pareiza biroja krēsla izvēle var būt tieši tas, kas palīdzēs novērst muguras veselības problēmas. Tad nu atliek vien rast atbildi uz jautājumu – kā pareizi izvēlēties krēslu, lai tas nodrošinātu gan ērtību un praktiskumu, gan ikdienā netiktu radīta lieku noguruma sajūtu no nepareizas vai pārāk ilgas sēdēšanas?  Pareizam un labi piemērotam biroja krēslam jānodrošina ērta darba poza un tas nedrīkst ierobežot lietotāja kustības.

Sākot ar parametriem, krēsla atzveltne ir ārkārtīgi svarīgs ērtas sēdēšanas atribūts. Ideālajā variantā darba krēsla atzveltnei jānodrošina muguras atbalsts un atzveltnei ir jābūt anatomiskā formā visā tās garumā, atbilstoši mugurkaulam. Praktiskāk būs izvēlēties krēslu, kura atzveltne un sēdeklisbūs polsterēti un pārklāti ar neslidenu, neelektrizējošu un gaiscaurlaidīgu materiālu.

Pats krēsla sēdeklis var būt gan ciets, mīksts, gan pusmīksts. Cietie sēdekļi izgatavoti no elastīgajiem seguma materiāliem, no koka vai metāla . Savukārt pusmīkstie sēdekļi ir vidēja biezuma polsterēti, ar iekšējo pildījumu. Mīkstie sēdekļi visbiežāk sastopami ar biezu polsterētu pildījuma slāni un ar iekšējām atsperēm. Kopumā biroja krēsla sēdekļa virsmai būtu jābūt gludai, bez izteikta reļjefa ar noapaļotu formu. Ir svarīgi, lai krēslam būtu iespējams regulēt sēdekļa augstumu individuālām vajadzībā. Ieteicams riteņu skaits, kāds būtu optimālais krēslam, ir pieci. Tas nodrošinās krēsla stabilitāti un spējumanevrēt, tāpat, krēslam ir jābūt viegli grozāmam ap savu asi.

Labākais variants, ko izvēlēties, ir biroja krēsls ar roku balstiem ar regulējamu augstumu, attālumu starp balstiem, lai tos varētu pielāgot individuāli un atbilstoši veicamajam darbam. Roku balsti biroja krēslam paredzēti lai atvieglotu plecus, kaklu un muguru, tie nodrošina ērtu roku stāvokli un noņem papildus slodzi.

Vispraktiskākais izvēlēties krēslu no augstas kvalitātes materiāliem, kas ļauj ādai elpot, uzturēt nemainīgu ķermeņa temperatūru un ir izturīgi pret nodilumu. Vislabāk ar šo uzdevumu tiks galā dabīga āda, vai eko āda (augstas kvalitātes ādas aizvietotājs). Konstrukcijas nesošās elementus vislabāk izvēlēties no metāla, vai plastmasas, kas nodrošina krēsla stabilitāti un izturību.