Kā plānot ikdienas tēriņus ģimenei?

ikdienas tēriņi ģimeneiĢimenes finansiālais stāvokli un nauda ir ļoti svarīgi jebkuram, it īpaši, ja ģimenē ienāk arī bērni. Nodrošināties, lai izdevumi ar ienākumiem būtu sabalansēti ir veids, kā apgūt finanšu pratību reālā dzīvē, kas, protams, nav viegli. Nauda ir līdzeklis ar kuru norēķinamies gan par pārtiku, iedzīvi, mājokli, atpūtu un daudziem citiem izdevumiem, kas vienmēr šķiet ierasta lieta, tomēr pārskatot šos savus ienākumus un izdevumus, izanalizēt tos un izprast, kā vēl uzlabot un plānot savus tēriņus vai uzkrājumus, ir katra paša iespēja. 

Ja arī Jūsu ģimene vēlas sabalansēt ienākumus un izdevumus, tad šis raksts ir tieši priekš Jums!

Budžeta izpratne

Pirmais solis, lai sāktu plānot ikdienas tēriņus, ir pašas ģimenes pelnītāju ienākumu uzskaite. Tad sarakstiet tekošos izdevumus, kuri nemainās, vai ir katru mēnesi aptuveni vienādi, piemēram, īre par mājokli, telefona rēķini, televīzija, degviela, bērnudārza izmaksas u.c.

Kā nākamos izdevumus uzskaitiet tos, kuri Jums ir mainīgie, bet svarīgi, piemēram, saimniecības preces, pārtika, apģērbs un apavi. Un visbeidzot, sarakstiet, ko esiet ieplānojuši un kam vēlētos atvēlēt kādu daļu no ienākumiem, kas var būt gan plānots ceļojums, jaunas mašīnas iegāde vai uzkrājumi neparedzētiem gadījumiem. Vadoties no atlikušā budžeta Jūs redzēsiet arī cik variet atlikt attiecīgajām lietām un vai Jums nāksies kādu periodu uzkrāt šo naudu, lai varētu to visu iegādāties, vai arī Jūs variet atļauties šobrīd vienu vai otru lietu jau uzreiz iegādāties, tādejādi netraucējot apmaksāt galvenos maksājumus. 

Lai izprastu, kur nauda aiziet nevajadzīgos tēriņos, vai kuru dzīves sadaļu varētu samazināt – krājiet čekus vai uzskaitiet izdevumus, tādejādi mēneša beigās varēsiet izpētīt un izanalizēt kopskatu. 

Efektīva plānošana

Ja nauda mēneša beigās paliek pāri, tad Jūs esiet uz pareizā ceļa – plānošana ir efektīva, tomēr, ja finanses nepietiek vai nepaliek pāri, ir jāpārskata izdevumi un jāizanalizē izdevumu apjoms. Ir kategorijas, kurās Jūs variet ietaupīt un ir kategorijas, kuras ir nemainīgas, piemēram, mājokļa īre. 

Variēšana ar plānošanu var sākties ar pārtikas sadaļu – sastādiet sarakstu iknedēļas maltītēm un iegādājaties tieši tām vajadzīgos produktus. Nepaļaujaties uz akciju cenām vai to, kas “iekrīt acīs” esot veikalā. Ne tikai maltīšu plānošana var ekonomēt naudu, bet arī konstruktīva iepirkumu saraksta sagatavošana un pieturēšanās pie tā. 

Pārbaudiet arī visus abonētos pakalpojumus – televīzijas, straumēšanas vietnes, mobilie sakari, sporta kluba abonements u.c. Dažkārt daudzus no tiem jau kādu laiku neizmanto jeb abonētais apjoms nav tik liels, lai to iztērētu, attiecīgi Jūs variet sazināties ar pakalpojumu devēju un vienoties par izdevīgāku tarifu. Katrs ietaupītais eiro ir iespēja šo naudu uzkrāt vai iegādāties kādu ilgi lolotu lietu ģimenei. 

Ikdienas tēriņi ģimenei

Lai ikdienas tēriņi ģimenei būtu kontrolējami, ieviesiet mājās sistēmu – katru nedēļu vai dienu ir noteikts budžets tēriņiem. Tieši tā pat variet ieviest arī ikmēneša izklaižu budžetu. Sistemātiski noliekot konkrētas naudas summas dažādām vajadzībām, Jūs pārizāsiet ne tikai kur paliek nauda, bet arī iemācīsieties pārvaldīt savas vēlmes un vajadzības, pārdomāti iepērkoties.

Nebaidieties mācīt budžeta plānošanu un naudas pārzināšanu arī bērniem – spēja rīkoties un kontrolēt naudas tēriņus tiem dos iespēju pieaugot būt finanšu zinošiem, kā arī lieliski spēt manimulēt ar saviem ienākumiem un izdevumiem.