Kā radās kontaktlēcas?

Kontaktlecas-5 lensorOptika ir tā zinātnes nozare, kura atrodas nepārtrauktā attīstībā, tieši pateicoties cilvēkam, jo viena no mūsu pamata maņām ir redze, ko daudziem ir nepieciešams uzlabot tieši ar optikas izstrādājumu palīzību. Mūsdienās optikas izstrādājumu cena nav tik liela, kāda tā bija pirms dažiem gadu desmitiem, bet noteikti nevajag aizmirst, ka briļļu kopējo cenu sastāda rāmja un stikliņu cena un arī kontaktlēcām cenu nosaka vadoties pēc vairākiem kritērijiem. Kontaktlēcām nav vajadzīgi rāmji, tādēļ tas ir lētākas un arī ērtākas. Optikas veikalos, kas atrodami savā pilsētā, varam iegādāties lēcas pa vienai, kas ir ērts risinājums tām reizēm, kad vajadzīgs brilles nomainīt uz citu redzes uzlabošanas veidu, jo dodoties uz pieņemšanu vai balli, brilles uz acīm likt negribas.

Stikla kontaktlēcas.

Leonardo Da Vinči bija pirmais, kurš sāka aprakstīt un citus iepazīstināt ar iespēju optiskā veidā uzlabot redzi. Pirmie mēģinājumi uzlabot cilvēka redzi neizmantojot brilles, bija 19. gadsimtā, kad tika radītas mūsdienās zināmo kontaktlēcu priekšteces, kas tika veidotas no stikla un uzliekamas tieši uz acs. Visi kontaktlēcu nēsātāji noteikti šausmās noskurināsies, bet daudzi nezin to, ka pirmās kontaktlēcas tika veidotas no stikla. Stikla kontaktlēcas bija ļoti masīvas, cietas, nosedza visu radzeni, bieži krita ārā un pat savainoja acis. Četrdesmitajos gados sāka ražot lēcas no mīkstāka materiāla – speciāla polimēra paveida un tas atļāva ne tikai samazināt lēcas izmērus, bet arī pagarināt to nēsāšanas laiku.

Mūsdienīgās kontaktlēcas.

Pirmās mīkstā materiāla kontaktlēcas krasi atšķīrās no tām, kādas zinām tās tagad. Tās mēdza deformēt attēlu un bija ļoti biezas. Tās bija arī daļēji gaisa caurlaidīgas un mēdza traumēt radzeni, lai cik dīvaini tas nelikts, jo bija mīkstas. Lēcām ir dažādas priekšrocības:

  • Tās atbrīvo no neērto briļļu valkāšanas;
  • Neveido attēla izkropļojumu;
  • Tiek būtiski uzlabots perifērais redzes lauks;
  • Viegli izņemamas un ieliekamas;
  • Noteikti saudzē radzeni;
  • Tās ir piemērotas bērniem;
  • Dažādu refrakcijas pārmaiņu gadījumos, ir iespējams koriģēt redzi.