Kādēļ mēs uztraucamies par naudu, lai gan ne vienmēr vajadzētu?

kredītlīnijasVarētu šķist, ka par naudu uztraucas vien tie, kuriem tās nav. Tomēr tā nav patiesība. Cilvēki, kuriem ir lieliska karjera un stabili ienākumi arī mēdz uztraukties par naudu — baidīties, ka visu to, kas viņiem ir, viņi vienā mirklī var atkal pazaudēt; uztraukties, ka visam nepietiks. Iespējams, šajā ziņā atpazīsti arī sevi. Bet – vai zini, kādēļ tas tā ir? 

Vairāk naudas – vairāk tēriņu

Viens no iemesliem, kādēļ cilvēki uztraucas par naudu, ir tas, ka viņu dzīvesveids ir dārgs. Plaši novērojama ir tendence, ka, pieaugot ienākumiem, pieaug arī izdevumi. No vienas puses tas šķiet loģiski un atbalstāmi, no otras – tas var radīt papildus stresu. Īpaši finansiāli sarežģītākās situācijās, kad pastāv risks pazaudēt to komfortu, kas sasniegts. 

Turīgiem cilvēkiem ir ne vien lielāki ienākumi, bet bieži vien – arī lielākas kredītsaistības. Arī šis aspekts var radīt papildus stresu. Aizdevums, piemēram, kredītlīnija, var palīdzēt dažādu lielāku ieceru īstenošanā. (Plašāku informāciju par kredītlīnijas sniegtajām iespējām var atrast šajā mājas lapā.) Tomēr aizņemšanās vienmēr saistās ar risku, tādēļ būtiski izvērtēt gan savu maksātspēju, gan savas iespējas saglabāt finansiālo stabilitāti ilgtermiņā. Pirms aizņemies, izvērtē kredīta nepieciešamību! 

Plānošana mazina stresu

Par laimi, ir veids, kā pārstāt uztraukties par naudu. Ir dažas stratēģijas, ko vari pielietot, lai labāk novērtētu savu finansiālo situāciju un saglabātu stabilitāti. Pirmais solis ir izveidot budžeta plānu. Jā, patiešām, budžeta plāns ir nepieciešams visiem – neatkarīgi no ienākumu līmeņa. Tas mazina stresu, jo dod ieskatu gan reālajā situācijā, gan pašreizējos naudas tērēšanas ieradumos. 

Lai izveidotu budžeta plānu, svarīgi saprast, kam un cik daudz tērē. Ja tas nav zināms, vispirms jāveic tēriņu izpēte – ilgāku laika posmu, piemēram, mēnesi, jāpieraksta visi savi izdevumi. Tas ļaus gūt priekšstatu, kam un cik daudz patiesībā tērē. Kad tas paveikts, var izveidot budžeta plānu.

 Šis ir arī īstais brīdis ieviest korekcijas naudas tērēšanas paradumos – īpaši, ja atrasti kādi liekie tēriņi, bez kuriem varētu iztikt. Iespējams, izdevumi dažās kategorijās ir lielāki, nekā būtu nepieciešams. Varbūt ceļojums izmaksāja vairāk, nekā plānots. Pārskatot savus tēriņus un pielāgojot tos reālajai situācijai, jutīsies daudz labāk. 

Budžeta plānošanai var izmantot gan papīru un rakstāmo, gan Excel tabulu, gan arī šobrīd tik populārās mobilās aplikācijas. 

Nav nekā nepareiza domāt par finansēm – to noteikti vajadzētu darīt. Īpaši tad, ja finansiālā situācija kāda iemesla dēļ mainās. Tomēr vajadzētu atrast līdzsvaru starp atbildīgu rīcību un nemitīgu uztraukumu. Plāno savas finanses un mācies tērēt gudri. Tas palīdzēs vairāk dzīvot un mazāk uztraukties.