Kas jāzina katram auto īpašniekam?

auto īpašnieka pienākumiIegādājoties automašīnu, ikdienā nākas sastapties ne tikai ar nelielu profilaktisku uzkopšanu, bet arī ar nopietnākām lietām, kas var notikt ar auto, piemēram, avāriju vai sadursmi ar meža dzīvnieku. 

Auto īpašniekam līdz ar automašīnas iegādi, var nākties apgūt vairākas lietas, ar kurām viņš līdz šim nekad nav saskāries. 

Daudzi šoferi un auto īpašnieki situācijas uz ceļa un satiksmē (neskaitot likumus) apgūst laika gaitā, tomēr, lai nebūtu tā, ka atgadoties, kādai nepatīkamai situācijai uz ceļa ar auto, Tu pat nenojaut kā rīkoties, tad šajā rakstā apkoposim dažas svarīgas lietas, kas būtu jāzina katram auto īpašniekam. 

 

auto dokumentiAutomašīnas un vadītāja dokumentācija

 

Dokumentu derīguma termiņš

Kaut arī no 2019. gada 23. maija Latvijas likumdošanā ir veiktas izmaiņas par transportlīdzekļa reģistrācijas apliecības un vadītāja apliecības vadāšanu līdzi, tas nemaina faktu, ka šiem dokumentiem ir jābūt derīgiem. Dažkārt šoferi piemirst, ka arī vadītāja apliecībai ir derīguma termiņš, tāpēc dažkārt ir vērts piefiksēt, cik ilgi šī apliecība ir derīga. Starpcitu, arī medicīniskā pārbaude ir viens no svarīgiem punktiem autovadītāja dokumentācijā, tāpēc seko līdzi, vai tās termiņš netuvojas beigām. 

 

Atbilstoša apdrošināšana

Pašam auto, piedaloties ceļu satiksmē, ir jābūt aktīvai OCTA apdrošināšanas polisei, citādāk var iegūt ne tikai lielu sodu no policijas, bet tas var būt arī finansiāli dārgi un nepatīkami, ja iekļūstot avārijā apdrošināšana nav aktīva. Šādos gadījumos auto vadītājs, kuram nav derīga OCTA, kļūst automātiski vainīgs, neskatoties uz to, kurš vai kādi apstākļi ir izraisījuši ceļu satiksmes negadījumu. 

Salīdzini OCTA cenas, lai būtu drošs par labāko un izdevīgāko cenu, kas tiek piemērota Tev un Tavai automašīnai, turklāt OCTA polisi var pasūtīt internetā un saņemt to pāris minūšu laikā.

 

Būtiski arī zināt, ka automašīna nedrīkst piedalīties ceļu satiksmē ne tikai bez OCTA apdrošināšanas, bet arī bez tehniskās apskates. Tehniskā apskate automašīnai ir jāiziet reizi gadā, un ja auto pārbaudē viss ir kārtībā, tiek piešķirta uzlīme logā ar atļauju gadu piedalīties ceļu satiksmē. Tehniskā apskate dod iespēju ne tikai uzturēt tehniskā kārtībā savu automašīnu, bet vissvarīgākais – būt pašam un citiem satiksmes dalībniekiem drošiem uz ceļa. 

 

Sava auto degvielas patēriņš, un kā to ietekmēt?

 

Degvielas patēriņš ir ļoti svarīgs faktors, jo bez tās automašīna vienkārši nespēs braukt. Degvielas ekonomija ir būtiska, jo laikam ejot uz priekšu, cenu kāpums ir licis ne vienam vien automašīnas īpašniekam raizēties par finansēm, ko prasa šie izdevumi auto uzturēšanā. 

 

Kā samazināt degvielas patēriņu?

  • Pārbaudi gaisa spiedienu riepās – tām ir jāatbilst ražotāju standartiem. Ņem vērā, ka riepu spiediens ir jāpārbauda regulāri;
  • Visi smagumi, kas ir piekabināti automašīnai, prasa tai patērēt papildu enerģiju, tāpēc, ja vien nav vajadzības, tad nevadā līdzi jumta bagāžnieku vai piekabi;
  • Savu ietekmi degvielas patēriņā dod arī gaisa un degvielas filtru tīrība, regulāra apkope ilgtermiņā var ietaupīt Tavas finanses;
  • Mainot motoreļļu, vienmēr fiksē nobraukumu, lai zinātu, kad eļļas nomaiņa ir jāveic atkārtoti;
  • Ir daudz dzirdēts par automašīnu riepu ietekmi uz degvielas patēriņu – to min ne tikai riepu ražotāji, bet arī auto eksperti, – un tas nav melots, jo nepareizas vai nekvalitatīvas riepas var ietekmēt degvielas patēriņu un radīt vēl virkni citu problēmu. 

 

riepu stāvoklisAutomašīnas riepas

Katram auto īpašniekam ir jāzina, ka mašīnai ir jāmaina riepas atbilstoši gadalaikam un valsts likumam. Latvijā likums nosaka, ka ziemas riepām ir jābūt no 1.decembra līdz 1. martam, attiecīgi pārējā laikā esot vasaras riepām. 

 

Kā izvēlēties atbilstošas riepas?

Izvēloties automašīnai riepas, ir jāizpēta vajadzīgā informācija, piemēram, gan riepu kvalitātes rādītājs, gan tas, kādas riepas ir atbilstošākās ikdienā braucamajam ceļu segumam, automašīnas modelim un drošībai. 

 

Kā auto īpašniekam, Tev būtu jāzina, ka svarīgs ir gan riepu izmērs (šo mēdz minēt kā vissvarīgāko rādītāju), riepu izvēle atbilstoši sezonai, radžu vajadzība ziemā (riepas ar radzēm palielina degvielas patēriņu, tomēr nodrošina augstāku braukšanas drošības līmeni), kā arī riepu ražotājs, par kura kvalitāti, atsauksmēm un drošu braukšanu, vienmēr vari izlasīt internetā. 

 

Vajadzības gadījumā, vienmēr konsultējies ar savu autoservisu vai riepu pārdevējiem.