Ko iemācīt pusaudzim par naudu?

patēriņa kredīts privātpersonāmNereti atbildību attiecībā uz naudu cilvēks sāk izprast vien pieaugušā vecumā, kad jāsāk pašam maksāt rēķini un izprast to, kur un cik daudz tiek iztērēts no viņa nopelnītajiem līdzekļiem. Taču arī pusaudzim vecāki var sākt mācīt naudas nozīmi, ar mērķi – lai uzsākot patstāvīgu dzīvi nebūt jāpiedzīvo šoks un nepatīkami brīži, apjaušot, ka nauda ir jāskaita un tās ietekme uz ikdienu ir nenovēršama.

Lielākās kļūdas, ko mēdz pieļaut gados jauni cilvēki, kuri līdz galam nav izpratuši naudas vērtību un atbildību, kas ar to saistās, ir:

  • nepārdomāti paņemts patēriņa kredīts privātpersonām, neizvērtējot savas spējas atmaksāt aizdevumu un vēlāk sastopoties ar ne tik patīkamām sekām;
  • nespēja izveidot sabalansētu un saprātīgu budžetu, uzsākot patstāvīgu dzīvi projām no vecākiem, kas novedīs pie parādiem vai sabojātas kredītvēstures;
  • savas kredītvēstures sabojāšana, kas liegs nākotnē iegūt kādu, iespējams, daudz nepieciešamāku aizdevumu.

Taču laikus skaidrojot pusaudzim par naudu un tās nozīmi, vecāki var palīdzēt izvairīties no šādu seku iestāšanās brīdī, kad jaunietis būs uzsācis pats savu patstāvīgo dzīvi. Lūk, kā to iemācīt:

  • Ierobežota kabatas nauda. Ikviens, kas laikus sapratīs, ko nozīmē ierobežoti resursi, iemācīsies labāk ar tiem apieties, tos skaitīt, taupīt un tērēt tām lietām, kuras ir vairāk nepieciešamas. Realitātes sajūtu attiecībā pret naudas vērtību visvieglāk pazaudēt, ja pieejami neierobežoti resursi (nekas netiek atteikts).
  • Atklāta komunikācija. Laikmetā, kad kredīti pieejami sākot no 18 gadiem, jauniešiem šis var šķist labākais veids, kā risināt savas finanšu ķibeles, lieki neraizējoties, kā vēlāk aizdevumu atmaksās. Taču arī šajā jomā vecāki var skaidrot, stāstīt par sekām un atbildību, kādu cilvēks uzņemas, izvēloties aizdevumu. Tas ir veids, kā atrisināt problēmas un realizēt savus sapņus – ja vien darīts pārdomāti un atbildīgi.
  • Darbs brīvlaikā. Viens no labākajiem veidiem, kā iemācīties atbildību par naudu – sākt to pelnīt pašam. Šādi vislabāk iespējams iemācīties to, kā nauda tiek iegūta, kā to tērēt un kas notiek – ja iztērē nelietderīgi.