Kur mācīties pēc 9.klases?

 cik maksā tālmācība, kur mācīties pēc 9.klases Katra jaunieša dzīvē pienāk viens no pirmajiem lielajiem lēmumiem, kas jāpieņem, un tā ir izvēle, kurp doties mācīties pēc 9. klases pabeigšanas. Iespējas ir vairākas, un katrai no tām ir savas priekšrocības un trūkumi. Tāpat, protams, arī katram skolēnam ir atšķirīga situācija, vēlmes un sapņi, kas var ietekmēt lēmuma pieņemšanu. Par to, kas būtu jāņem vērā, izvēloties tālāko ceļu pēc pamatskolas absolvēšanas, un kādas izvēles iespējas ir pieejamas, lasi turpinājumā.

            Ar ko jārēķinās, izvēloties, kur mācīties pēc 9. klases?

            Pirmā lieta, par kuru noteikti vajadzētu padomāt, ir Tavas paša intereses un vēlmes. Jā, tieši tā – Tavas, nevis mammas, tēta, vecmāmiņas vai radu tantes. Viena no izplatītām kļūdām, kuru jaunieši pieļauj, ir bezierunu paklausība ģimenes viedoklim, neņemot vērā savas personīgās vēlmes un intereses. Neaizmirsti, ka ir runa par Tavu nākotni un Tavu dzīvi, kuru citi nevarēs dzīvot Tavā vietā.

            Ne mazāk svarīga ir arī pietiekama izpētes veikšana par to, kāds ir piedāvājums skolu vidū, kādas mācību programmas tās piedāvā, kādi ir bonusi, kādus ārpusklases interešu pulciņus var apmeklēt, vai ir kopmītnes un citi nozīmīgi aspekti. Tāpat, protams, vērts izpētīt arī skolas prestižu, skolēnu skaitu pēdējos gados un atsauksmes no audzēkņiem.

            Skolas atrašanās vieta arī ir svarīga, jo, ja jaunietis vēlas doties mācīties uz skolu, kas atrodas tālu no mājām, būs jādomā par to, kur dzīvot, kā nodrošināt iztiku ikdienā un citiem svarīgiem faktoriem.

            Ko darīt, ja bērna viedoklis nesakrīt ar to, ko vēlas vecāki? Šeit jāiesaistās abām pusēm, proti, vecākiem jāsaprot, ka jaunietim pašam ir tiesības lemt par savu nākotni, bet bērnam jāatceras, ka vecāki parasti ir tie, kas atbild par savu atvasi, līdz viņš sasniedz pilngadību, nodrošinot arī viņa uzturēšanu finansiālā ziņā. Tāpēc, piemēram, ja jaunietis vēlas doties mācīties tālu prom no mājām, bet vecāki to nevar atļauties, viņam ir jārespektē ģimenes finansiālais stāvoklis.

            Izvēles iespējas pēc 9. klases pabeigšanas

            Ir vairāki varianti, kur mācīties pēc 9. klases. Populāra izvēle ir mācību turpināšana tajā pašā vai citā vidusskolā, dodot priekšroku vispārējai vidējais izglītībai. Šāds variants parasti der tiem, kas jau skaidri zina, ka pēc vidusskolas pabeigšanas dosies mācīties universitātē vai augstskolā.

            Vēl viens variants ir mācību turpināšana vidusskolā, izvēloties mācību programmu ar kādu novirzienu, kas jaunietim interesē, piemēram, humanitārās un sociālās zinātnes, uzņēmējdarbība, valodas, sports, mūzika, policija un citas jomas. Arī pēc šīs skolas pabeigšanas jaunieši parasti mācās augstskolā, un jau skaidrāk saprot, ko vēlas darīt nākotnē.

            Tāpat jaunieši pēc 9. klases var doties mācīties uz profesionālo vidusskolu, lai papildus vidējai izglītībai uzreiz arī apgūtu kādu sev interesējošu profesiju, un tas nozīmē, ka pēc vidusskolas viņi uzreiz varēs doties darba tirgū.

            Un, visbeidzot, mūsdienīga izvēle tiem, kam papildus mācībām ir citi plāni, vai dzīvē notikušas pārmaiņas, noderēs tālmācība. Tā ir uzticama, efektīva un elastīga mācību metode, kas ļauj pabeigt vidusskolu jebkurā laikā, turklāt Tu pats vari plānot savu laiku, saņemt skolotāju konsultācijas un kārtot ieskaites tiešsaistē. Vairāk par to, cik maksā tālmācība un kā tai pieteikties, lasi R1tv.lv.