Neatliec ārstēšanos uz vēlāku, piesakies zobu kanālu ārstēšanai Adenta zobārstniecības klīnikā

endodontijaTikai retais no mums var lepni teikt, ka nekad nav sastapies ar zobu veselības problēmām. Daudzi cilvēki vienu vai pat vairākas reizes ir piedzīvojuši to briesmīgo brīdi, kad sāk sāpēt zobs. Un dažkārt pat stomatoloģiskas problēmas sākas nemanāmi – apskatot zobu, neko nav iespējams ieraudzīt, taču, kad uz tā košļājam ēdienu vai arī iedzeram ko karstu vai aukstu, sajūtam sāpes. Mēdz arī gadīties, ka zobs un audi ap to kļūst jutīgi.

Tie, kuriem rūp sava mutes dobuma veselība, noteikti uzreiz pieteiktu konsultāciju pie sava zobārsta, taču lielākā daļa no mums, baidoties no sāpēm vai arī citu iemeslu dēļ, gaida līdz pēdējam brīdim, cerot, ka problēmas atrisināsies pašas no sevis. Kā jau mēs visi zinām, tā nenotiek. Vilcināšanās rezultātā varam nonākt pie vēl nopietnākām problēmām, piemēram, zobu kanāla iekaisuma. To var atrisināt, veicot endodontiju jeb zobu kanāla ārstēšanu, kuru piedāvā arī zobārstniecības klīnika “Adenta”.

Ārstēšanas procedūras laikā no slimajiem audiem un baktērijām tiek attīrīts zoba kanāls, jo iekaisuma gadījumā tie tiek bojāti un attīstās tālāk. Kad iekaisums sasniedz pulpu jeb zoba mīkstos audus, cilvēks, uzkožot uz slimā zoba, kā arī iedzerto kaut ko karstu vai aukstu, var just asas sāpes, turklāt sāpes var kļūt intensīvākas, tuvojoties vakaram vai naktī. Brīdī, kad iekaisums kļuvis hronisks, sāpes rimstas, taču tas nebūt nenozīmē, ka problēma atrisinājusies. Tieši pretēji – iekaisums izplatās, bojājot audus, un var pat nonākt līdz žokļa kaulam.

Kas rada iekaisumu? Pirmkārt, tā var būt plaši pazīstamā slimība – kariess, kā arī zobu erozija vai nodilums un dažādas zobu traumas, kuras ietekmējušas pulpu.

Zoba kanāla ārstēšanas process iedalās vairākos posmos:

  • Vispirms tiek izveidota piekļuve zoba kanālam, attīrot zobu no beigtajiem audiem;
  • Pēc tam zoba kanāls tiek apstrādāts ar īpašām vielām, kā arī paplašināts, lai to varētu iztīrīt un sākt ārstēšanu;
  • Kad tas paveikts, zoba kanāla sieniņas tiek tīrītas, izmantojot vielu, kura nogalina baktērijas. Tiek arī izņemti bojātie zoba audi;
  • Turpmākā procedūras norise ir atkarīga no tā, cik nopietns ir iekaisums un, cik tālu tas attīstījies.

To, vai pie zoba sāpēm vainīgs kanāla iekaisums, var noteikt tikai tad, ja tas tiek aplūkots rentgenā. Ja tajā redzams, ka iekaisums nav nonācis līdz žokļa kaulam, ārstēšanas procedūra var tikt pabeigta viena ārsta apmeklējuma reizē.

Kad zoba kanāls dezinficēts, to piepilda ar gutaperču – īpašu materiālu, kuru izmanto zoba sakņu kanālu plombēšanai. To pielieto gan sasildītas masas, gan tapu veidā. Endodontijas procedūras noslēgumā, ārsts atjauno zoba kroni.

Gadījumā, ja rentgenoloģiskās apskates rezultāti liecina, ka iekaisums nonācis līdz žokļa kaulam, ārstēšanas process ir garāks un nopietnāks. Zoba kanālā ievieto īpašas, dezinficējošas zāles, bet kanāla atvere tiek nosegta ar pagaidu plombu, kura tur atrodas aptuveni divas nedēļas. Kad šis laiks pagājis, atkārtoti jādodas pie endodonta, kurš veiks zoba kanāla pildīšanu un kroņa atjaunošanu.

Zoba kanāla ārstēšana nav patīkama procedūra, tādēļ tās laikā tiek izmantota atsāpināšana. Par to, vai pacientam nepieciešama vietējā anestēzija vai vispārējā narkoze, konsultē ārsts, vadoties pēc cilvēka veselības stāvokļa un iekaisuma nopietnības.

Nav pārsteigums, ka zobu ārstēšanai nepieciešami finansiāli līdzekļu, turklāt, jo nopietnāka problēma, jo dārgāka tās atrisināšana. Tāpēc, lai jums nevajadzētu piedzīvot negaidītas zobu sāpes, rūpējieties par mutes dobuma higiēnu, kā arī regulāri apmeklējiet zobārstu.