Patīkamas dāvanas

dāvanasVispār dāvanas dāvināt ir patīkami! Ar īpašu entuziasmu dodos izvēlēties dāvanas draugiem un radiem, domājot par to, kas katram patiks, kas piesaistīs, kas liksies interesants, varbūt arī noderīgs. Reizēm pat mēnesi iepriekš mēdzu izdomāt, ko īsti dāvināt konkrētajam cilvēkam, pavadot diezgan ilgu laiku interneta dzīļu pētījumos, lai atrastu kādu no savu ideju realizācijām dāvanu formā. Vienmēr domājam par to, ko dāvināt – izrādās ir lietas, ko NEDRĪKST dāvināt! Jā, ikviens no mums ir dzirdējis teicienus, ka nažus, piemēram, dāvināt nav labi, tāpat kā kurpes (tad cilvēks aizies no mūsu dzīves), bet vai gan tās nav tikai māņticības? Izrādās, patiešām nē.

Tiesa gan, ne tik māņticīgi ir uzskati par to, ko dāvināt nav labais tonis. Reizēm, izvēloties dāvanu, jāpieturas pie īpašas dāvanas meklēšanas stratēģijas, lai tā nepasaka kaut ko lieku – par daudz, piemēram. Ja dāvinām kaut ko kolēģim, tad būs mazāk izteikts vēstījums ar dāvanu, nekā dāvinot mīļotajam cilvēkam – tas it kā būtu loģiski. Tomēr, izrādās, ar dāvanu varam arī aizskart, reizēm par nepiedomājot līdzi – tieši tāpēc, vajag zināt, ko nedāvināt un padomāt laicīgi par dāvanas izvēli un ko tā var pateikt.

Nevajadzētu dāvināt dāvanas, kas atgādina par cilvēka trūkumiem. Piemēram, nesportiskam un ikdienā neaktīvam cilvēkam, kas vienā no sarunām ir minējis (pieņemsim), savu vēlmi pēc sportiskākas figūras, noteikti nedāvināsim sporta zāles apmeklējuma abonementu. Pat tad, ja mums šķiet, ka tas būs noderīgi un cilvēks par to ir ieminējis – šādus lēmumus katrs pieņem pats, bet saņemti dāvanā tie vien var būt netīkami atgādinājumi un var tikt iztulkots kā mājiens. Arī grāmatas, kas savā nosaukumā un saturā ietver kādu specifisku tēmu (padomu grāmatas, pašpalīdzības grāmatas), pat ja dāvātas ar humoru, var nest nepareizo ziņu (atceramies, ka humora izjūtas ir ļoti dažādas).

Tāpat, dāvanai jāsagādā prieks uzreiz. Nav jēgas dāvināt slēpes vasarā un peldriņķi ziemā – dāvanai jāspēj iepriecināt te un tagad, jābūt izmantojamai uzreiz (nedaudz savādāk ir dāvana – ceļojums, bet tā ir dāvana kas sagādās prieku jebkurā gadījumā. Tiesa, arī šāda dāvana ir āķīga – jāpārliecinās par daudz dažādām detaļām – laiks, grafiks, galamērķis, fobijas (bailes lidot, piemēram), pirms dāvinām kaut ko tādu).

Dāvanas atšķiras arī pēc vecuma – bērnu dāvanas ir tik ļoti atšķirīgas no tām, ko dāvinām vecākiem. Tomēr nevajadzētu bērniem dāvināt dāvanas, kas palīdzēt izvest vecākus – skaļas rotaļlietas, bumbiņu šautenes, bungas, taures un citas tracinošas rotaļlietas.

Nekad nedrīkst dāvināt tukšus makus, somas vai traukus. Makā vienmēr jābūt kādai monētai (vismaz simboliskai), savukārt katlā – vismaz kādam gardumam vai niekam. Tukšs maks vai katls dāvanā var būt saistīts ar māņticībām – tad arī maks un katls mūžīgi paliks tukšs.

Vienmēr jābūt uzmanīgam, dāvinot mākslas darbus. Cilvēku gaumes ir dažādas, tāpēc izvēloties dāvināt mākslas darbu jābūt ārkārtīgi pārliecinātam par to, ka tas patiešām saņēmējam patiks un iederēsies viņa mājoklī (lai nestāv atstutēts pret sienu pagrabā, bēniņos vai garāžā). Tāpat kā gaume, arī jau minētā humora izjūta ir dažāda, tāpēc uzmanīgi ar dāvanām, kas paredzētas kā joks. Tādas var dāvināt tikai cilvēkam, ko labi pazīstam un zinām, humors tiks saprasts pareizi.