Rūpējies par zobu veselību pareizi!

zobārstniecībaTo, kā tīrīt zobus, mums parasti iemāca vecāki. Taču ne vienmēr bērniem tiek pareizi parādīts un izstāstīts viss, kas jāzina par zobu kopšanu.

Neatkarīgi no tā, cik mums gadu, pienāk brīdis, kad jādodas pie zobārsta. Zobu kopšanas un ārstēšanas speciālisti stāsta, ka reālā situācija Latvijā ir diezgan skumja, jo ik dienu pie viņiem ierodas pavisam mazi, 2-3 gadus veci bērni, kuriem ir daudz zobu ar caurumiem un citu stomatoloģisku problēmu. Kādēļ mazajiem pacientiem jau tādā vecumā ir tik daudz bojātu zobu? Biežākais iemesls ir vecāku sliktās zināšanas par to, kā pareizi jākopj zobi un, kādas var būt sekas nepietiekamai zobu higiēnai.

Kad būtu jāsāk rūpēties par zobiem?

Zobārstniecība ir nozare, kura attiecas uz jebkura vecuma cilvēkiem.

Pirmais cilvēks, kuram būtu jāsāk rūpēties par mūsu zobiem, ir mamma. Jau grūtniecības laikā sievietei vajadzētu lietot vitamīnus, kā arī kalciju, jo tas ir ļoti nepieciešams zobu attīstībai. Pēc tam, kad bērns piedzimis, viņa smaganas ir jāsāk tīrīt ar marlīti vai īpašu zobu birstīti. Ja sākumā mazulis protestē tīrīšanai, skaļi raudot, vecāki nereti tam atmet ar roku, kas attiecīgi negatīvā veidā ietekmē bērna mutes dobumu. Pēc pirmo zobiņu izšķilšanās, liela loma ir rūpīgai to kopšanai, jo šie zobi var sākt bojāties ļoti ātri. Turklāt maziem bērniem zobi nereti bojājas no iekšpuses, tāpēc vecāki to var laicīgi nepamanīt. Vēl viena pazīme, kas liecina par bojāšanos, ir pleķu parādīšanās uz zobiem.

Ja novēro šīs pazīmes, ved savu atvasi pie zobārsta!

Vecākiem der atcerēties, ka bērns pirmo reizi pie zobu higiēnista būtu jāaizved 2 gadu vecumā. Pazīmes, kuras liecina par problēmām, ir: zoba krāsas maiņa, defekti uz zobiem, piemēram, tumšāki pleķi, caurumi zobos (ja tie ir kļuvuši viegli saskatāmi, var gadīties, ka bojājumus nevarēs novērst ar plombēm vai kronīšiem).

Piena zobi

Līdz aptuveni 13 gadu vecumam, bērniem 20 piena zobus nomaina 28 pastāvīgie zobi. Tā kā pastāvīgie zobi ir lielāki, nav jāsatraucas, ja starp piena zobiem ir spraugas. Tāpat jāņem vērā, ka kaula zobi ir tumšākā tonī nekā piena zobi, taču, ja ikdienā tos rūpīgi kopj, ar laiku pastāvīgie zobi var kļūt gaišāki.

Kas jāievēro, ja vēlamies iemācīties tīrīt zobus pareizi?

Pirmkārt, zobi ir jātīra divreiz dienā, turklāt jāņem vērā, ka pēc zobu tīrīšanas vakarā, nedrīkst neko ēst vai dzert, izņemot ūdeni, jo tad iepriekšējai darbībai nebūs jēgas. Zobu birstīte tīrīšanas laikā ir jāapļo un jāveic slaukošas kustības, nevis jārīvē no vienas zoba malas uz otru. Tāpat jāpievērš uzmanība, lai rūpīgi tiktu notīrīta ne tikai zobu priekšpuse, bet arī iekšpuse, sāni un, piedevām, arī mēle un vaigu iekšpuse. Tīrīšanai parasti vajadzētu ilgt 2-3 minūtes.