Sabalansēts budžets: Kas Jums par to būtu jāzina?

patēriņa kredītsLai nostiprinātu finansiālu stabilitāti un neradītu iztrūkumus mēneša budžetā, nopietni jāpievēršas finanšu plānošanai un sabalansēta budžeta izveidei. Sabalansēts budžets sastāv no vairākiem lielumiem, piemēram, fiksētiem ikmēneša maksājumiem, paredzamajiem ienākumiem, mainīgajiem tēriņiem un neregulārajiem vai impulsīvajiem izdevumiem.

Labi sastādīta un sabalansēta budžeta rezultātā iespējams ne tikai ietaupīt, bet arī iekrāt līdzekļus kādam svarīgam mērķim, piemēram, ceļojumam vai mājokļa remontam. Kā tad izveidot sabalansētu budžetu un ko ņemt vērā to sastādot, par to pastāstīsim raksta turpinājumā.

Fiksētie maksājumi – vienmēr prioritāte

Ķerties pie budžeta optimizācijas ieteicams dienā, kad gaidāmi galvenie ienākumi, piemēram, algas dienā. Jo tad būs vieglāk aplēst, cik brīvo līdzekļu atliek pēc fiksēto maksājumu veikšanas. Pie fiksētajiem maksājumiem pieskaitāmi, piemēram, komunālie, telekomunikāciju un īres maksājumi. Jāatceras, ka tos nekad nevajadzētu atlikt vai kavēt maksājuma termiņus, jo to kavēšana paredz soda procentu pieaugumu. Un nevajadzīgi tēriņi nu gan nenāks par labu kopējam budžetam. 

Vislabāk šos maksājumus veikt vienlaicīgi, lai būtu vieglāk aprēķināt brīvos līdzekļus un sadalīt tos pēc kategorijām. Sabalansēta budžeta izveide iesākumā prasa lielu precizitāti un pedantiskumu, bet vēlāk, kļūstot jau par ieradumu, tas vairs neliksies sarežģīti un kļūs par ierastu un regulāru praksi.

Veiksmīga finanšu plānošana

Kad veikti visi aktuālie ikmēneša maksājumi, arī kredītmaksājumi, gadījumos, kad ticis ņemts, piemēram, patēriņa kredīts (uzzināt vairāk), pienācis īstais brīdis, lai uzsāktu budžeta plānošanu un veiktu rūpīgu izdevumu uzskaiti. Summa, kas atlikusi pēc neatliekamo maksājumu veikšanas, rūpīgi un vienmērīgi jāsadala atlikušajām mēneša nedēļām. Jāatceras, ka tiklīdz uzsākta budžeta plānošana, visi izdevumi jāpieraksta. Lai to darīt būtu vienkāršāk, ieteicams saglabāt visus pirkuma čekus. Par labi sabalansētu budžetu liecinās tas, ka netiks pārsniegts iknedēļas tēriņu limits un Jūsu kontā līdzekļu pietiks līdz pat nākošai algai.

Lai budžetu varētu sabalansēt pēc iespējas veiksmīgāk, ieteicams ieviest izdevumu un ienākumu bloknotu, kurā pa kategorijām pierakstīt visus ienākumumus un izdevumus. Tādā veidā būs daudz vienkāršāk pārskatīt tos izdevumus, kas veikti impulsīvi un apzināt kategorijas, kurās tiek tērēts pārlieku neapdomīgi. 

Lai budžets būtu vienmērīgs un veidotos arī uzkrājumi, vajadzētu samazināt impulsīvo pirkumu skaitu līdz minimumam un iepriekš vienmēr kārtīgi apdomāt katra potenciālā pirkuma noderību. Ja brīvie līdzekļi tiks vienmērīgi sadalīti pa nedēļām, būs daudz vienkāršāk aprēķināt ikdienā nepieciešamo līdzekļu apjomu. Tādā veidā, dodoties ikdienas gaitās, būs daudz vienkāršāk nepārtērēties, bet ņemt līdzi precīzi tik daudz līdzekļu, lai nosegtu ikdienas izdevumus.

Padomi sabalansētam budžetam:

  • Ieviesiet izdevumu un ieņēmumu kladi;
  • No sākuma veiciet neatliekamos maksājumus un tikai pēc tam pievērsieties atlikušā budžeta vienmērīgai sadalei;
  • Kad veicat pirkumu, vienmēr saglabājiet arī pirkuma čeku. Tas noderēs vēlākai izdevumu uzskaitei;
  • Dodoties uz veikalu, vienmēr iepriekš sastādiet iepirkuma saraksu. Tas palīdzēs izvairīties no impulsīviem pirkumiem;
  • Katru pirkumu rūpīgi pierakstiet izdevumu kladē. Tas ļaus apzināt kategorijas, kurās, iespējams, tērējat pārlieku daudz līdzekļu;
  • Katru dienu ņemiet līdzi tikai tik daudz līdzekļu, cik nepieciešams, piemēram, transporta izdevumiem, pusdienām vai treniņam.