Skursteņi

rgj.lv dumvadi krasnimNav nekā mājīgāka par sniegotā lauka vidū esošu mazu mājiņu ar kūpošu skursteni. Ņemot vērā to, ka Latvijā ziemās gaisa temperatūra mēdz noslīdēt pat vairākus desmitus grādus zem nulles, ir nepieciešas parūpēties un sagādāt atbilstošu apkures sistēmu vai iekārtu, lai ziemas mēnešos nebūtu jādzīvo aukstumā, bet patīkamā siltumā. Viena no svarīgākajām apkures sistēmas sastāvdaļām bez krāsns, kamīna vai apkures katla, ir skurstenis. Skursteņi ir tie, kas palīdz gaisā novadīt visu lieko, kā arī piegādā kurtuvei gaisu, lai kurināšana būtu efektīga un siltums uzturētos telpā, nevis tiktu izvadīts pa skursteni. Skursteņu tīrīšanu veic skursteņslauķis. Starp citu, Latvijā sertificētu sava aroda meistaru skursteņslauķu ir salīdzinoši maz.

No kā parasti būvē skursteņus?

Skursteņi tiek būvēti no dažādiem materiāliem, taču galvenais ir skursteņa izturība. Pareizi izbūvēti skursteņi kalpo gadiem ilgi, savukārt nepareizi izbūvētie var sagrūt jau pat pēc viena gada, tādējādi radot nopietnas problēmas, jo esošā apkures sistēma vairāk nav izmantojama Skurstenis nav tikai tas ķieģeļu kvadrāts, kas redzams uz katras mājas jumta. Tā ir tikai skursteņa redzamā daļa. Pašus skursteņus mēdz būvēt no tērauda, betona, ķieģeļiem un pat keramikas. Jauna skursteņa izbūvi iesakām veikt vasarā, kad apkures sezona nav tik aktīva, taču ar mūsdienās pieejamiem materiāliem un tehnoloģijām, to var paveikt arī ziemā, kad apkure ir nepieciešama katru dienu visu diennakti.

Kādu skursteni būvēt?

Skursteņa uzbūve ir atkarīga no tā, kādu apkures sistēmu esat vēlējies izmantot sava mājokļa apsildei. Dūmvads, kas būvēts no ķieģeļiem un betona kalpos ilgi, taču ņemot vērā to, ka apkures sistēmas ir dažādojušās, tie ir jāpielāgo, lai siltumizturība būtu lielāka un viss liekais tiktu izvadīts pareizā virzienā. Ja izmantojat nevis krāsni vai kamīnu, bet šķidrā vai cietā kurināmā apkures katlu, lielākam siltuma efektam iesaka oderēt skursteni, savukārt, ja izmantojat gāzes apkures katlu skursteņa oderēšana ir obligāta prasība. Skursteņa oderēšana arī samazina kondensācijas uzkrāšanos, līdz ar to palielinot skursteņa izturību un mūžu.