Vai kafija patiešām ir veselīga? Lūk, atbilde!

kafijaKafija nenoliedzami ir viens no populārākajiem dzērieniem pasaulē. Taču par to, cik tā ir veselīga, gan viedokļi atšķiras – citi pozitīvi vērtē mundrumu, ko tā dod, kamēr kādi citi runā par šī dzēriena negatīvo ietekmi uz sirdsdarbību. Kā ir patiesībā?

Kafijā esošais kofeīns atstāj ietekmi uz cilvēka organismu – kāda tā būs, atkarīgs no dažādiem aspektiem un izdzertā kafijas daudzuma. Kafijai patiešām piemīt daudz labu īpašību – piemēram,  tā stimulē organismu, uzmundrina. Taču, ja tā tiek dzerta par daudz, var radīt kaitējumu. Vēl kāds būtisks aspekts – kaitīgākas par kafiju bieži vien ir tai pievienotās vielas, piemēram, cukurs, piens, saldais krējums.

Vai kafija palīdz pret sāpēm?

Kafija var palīdzēt cīņā pret migrēnu – ne velti kofeīns ir dažādu pretsāpju medikamentu sastāvā. Taču, jāņem vērā, ka pārtraucot lietot kafiju vai kofeīnu saturošus medikamentus, sāpes atkal var atgriezties – īpaši, ja kofeīns ticis uzņemts lielās devās.

Kafijas ietekme uz sirdsdarbību

Kofeīns paātrina sirdsdarbību, tādēļ kafiju nevajadzētu lietot personām, kas cieš no sirdsdarbības traucējumiem. Protams, kafijas ietekme uz sirds veselību atkarīga no kafijas dzeršanas paradumiem, kopējā veselības stāvokļa, citu kofeīnu saturošu produktu (piemēram, enerģijas dzērienu) lietošanas u.c.

Kafija un kaulu veselība

Kafijā esošais kofeīns nedaudz kavē kalcija uzsūkšanos, taču apgalvot, ka kafija atstāj graujošu ietekmi uz kaulu veselību, nevar. Tātad, ja kafija tiek patērēta nelielās devās, par to uztraukties nevajadzētu. Protams – neatkarīgi no uzņemtās kofeīna devas, svarīgi rūpēties par kaulu veselību, ēdot veselīgus, kalciju saturošus pārtikas produktus.

Atbilde uz jautājumu par kafijas ietekmi uz veselību, noteikti nav viennozīmīga. Ja kafija tiek patērēta ierobežotā daudzumā, tā nekādu kaitējumu nenodarīs, taču,  pārāk liels kafijas patēriņš gan var atstāt negatīvas sekas – īpaši kombinācijā ar dažādiem citiem faktoriem. Tipiskākās pazīmes, kas liecina, ka kafija lietota par daudz, ir – nervozitāte un satraukums, miegainība, pazemināta miega kvalitāte.

Kafija ir gards un aromātisks dzēriens, no kura grūti atteikties. Taču, ja vēlies, lai kafija sniedz tik ļoti nepieciešamo mundruma devu, nevis atstāj nepatīkamu ietekmi uz pašsajūtu, ievēro mērenību!