Velosipēdu veidi un to priekšrocības

Velosipēds – tā ir gudra izvēle ne tikai sportam un atpūtai, bet arī ikdienai. Velotūrisms ir lielisks brīvā laika pavadīšanas veids. Izbraukumi ar divriteni ir ekonomiski, stiprina veselību, ļauj doties ekskursijās, izbaudīt atrašanos pie dabas un pavadīt laiku ar ģimeni un draugiem. Savukārt, dodoties ikdienas gaitās, ritenis uzskatāms par vienu no ērtākajiem un izdevīgākajiem transportlīdzekļiem – uz vajadzīgo vietu nokļūsi bez maksas un gūsi tik nepieciešamo svaiga gaisa un kustību devu. Bez tam pilsētas ielas nereti ir daudz vieglāk un ātrāk izbraukt ar divriteni nekā ar auto. Lai ritenis kļūtu par tavu uzticamāko sabiedroto, ņem vērā katra velosipēdu tipa sniegtās priekšrocības un izvēlies sev piemērotāko braucamrīku!

Kalnu velosipēdi

Pateicoties amortizatoriem un ievērojamajam skaitam ātrumu, kalnu divritenis ir ērtākā izvēle tiem, kas lielākoties pārvietojas pa nelīdzenu, kalnainu virsmu un maršrutiem, kas atrodas ārpus pilsētas. Divritenis aprīkots ar masīvām, platām raupja protektora riepām, kas nodrošina drošu saķeri ar braucamo virsmu un ļauj manevrēt pa ceļiem, kas ar cita veida riteni būtu grūti izbraucami. Atkarībā no velosipēda detaļām, rāmja materiāla un tehniskajiem parametriem šī tipa riteņiem var būt atšķirīgs svars, veidi un līdz ar to arī cena. Kalnu velosipēda īpašniekam jāņem vērā, ka ritenis tā rāmja, sēdekļa un stūres izvietojuma dēļ nav paredzēts garām distancēm un braukšanai pa pilsētu, kā arī iekļaušanās satiksmē var būt ievērojami sarežģītāka nekā ar pilsētvidei piemērotu divriteni.

Hibrīda velosipēds

Galvenā hibrīda velosipēda priekšrocība ir tā vidējā platuma riepas – tās nav tik platas kā kalnu divritenim, līdz ar to ir pietiekami ērtas arī pilsētas apstākļos, tomēr ir gana stabilas, lai ar tām būtu ērti pārvietoties arī pa zemes ceļiem un meža takām. Tā kā šī tipa ritenim ir ne tikai ērtas riepas, bet arī specifisks rāmja veids un stūres novietojums, hibrīda velosipēds uzskatāms par universālu transportlīdzekli, kas vienlīdz ērti izmantojams gan pilsētā, gan tūrisma izbraucienos. Tas tāpat vairāk piemērots garām distancēm – braucēja svars negulstas uz rokām un locītavām, kā rezultātā tas ir gana ērts arī, mērojot lielākus attālumus.

Pilsētas velosipēds

Ja velobraucējs pārsvarā iecerējis pārvietoties pa pilsētas ielām un asfaltētu virsmu, veiksmīgs risinājums būs pilsētas velosipēds. Tā rāmis izvietots tā, ka braucējs var pārvietoties ar taisnu muguru, sēdeklis ir mīksts un ērts, bet brauciens – stabils un patīkams. Daudzveidīgo dizainu, formu un krāsu dēļ, šī veida riteni iecienījuši tie, kam braucamrīks vienlaikus ir spilgts aksesuārs. Turklāt, pateicoties zemajam un ērtajam rāmim, ritenis īpaši piemērots arī dāmām, kas labprāt valkā kleitas un svārkus. Pilsētas velosipēds ir lieliska izvēle arī ofisu darbiniekiem, kam darbavietā tiek pieprasīts noteikts ģērbšanās stils. Tādējādi tiek ievērota etiķete, taču netiek ierobežots aktīvs dzīvesveids. Tiesa, šādi riteņi nereti ir nedaudz smagāki kā ierasts, un nav paredzēti braucieniem pa nelīdzenu apvidu – vairumā gadījumu tiem ir tikai viens ātrums, kas attiecīgi apgrūtina braukšanu dažādos augstumos.

Šosejas velosipēdi

Šosejas jeb ceļu velosipēds ir visērtākais risinājums, braucot pa gludu, asfaltētu un taisnu virsmu. Tas ļauj ātri, viegli un komfortabli mērot ievērojamu skaitu kilometru. Šie divriteņi parasti ir ārkārtīgi viegli, un to rāmim ir specifisks novietojums, proti, sēdeklis ir izvietots augstāk par stūri, tādējādi samazinot vēja pretestību un ļaujot sasniegt lielāku ātrumu.

Atsevišķa kategorija ir bērnu un pusaudžu velosipēdi. Tie konstruēti tā, lai būtu atbilstoši konkrētā vecuma posma un auguma attiecībai, tādējādi nodrošinot ērtu braukšanu, mazinot risku gūt traumas, kā arī nekādi nekaitējot bērna vai jaunieša veselībai. Ja ritenis netiks izvēlēts pareizi – būs pārlieku mazs vai liels, bērna pozīcija nebūs ergonomiska, palielināsies negadījumu risks, un ilgtermiņā var rasties dažādas kaulu un locītavu problēmas. Jāatceras, ka jo ātrāk bērns aug, jo ātrāk radīsies nepieciešamība pēc jauna modeļa – pavisam mazā vecumā ritenis var kalpot pat tikai vienu sezonu.

Plašs divriteņu sortiments pieejams gan velo veikalos, gan internetā – visu veidu un tipu pieaugušo velosipēdi, lēti bērnu velosipēdi, dārgāki modeļi profesionāliem sportistiem, velo aprīkojums, rezerves daļas un aksesuāri. Pievērs uzmanību tam, vai izvēlētais veikals specializējas divriteņu tirdzniecībā, kādu ražotāju izstrādājumus piedāvā, kā arī tam, vai precēm ir nodrošināta ražotāja garantija. Ja tev ir kādas neskaidrības, jautājumi, vai arī nespēj izlemt, kādu riteņa tipu labāk izvēlēties, lūdz konsultāciju pārdevējam.