Ziema nav aiz kalniem – vai padomāji par savas mājas apkuri?

malkas skalditaji ziemaiKaut šobrīd aiz loga spoži spīd saule, liela daļa cilvēku bauda atvaļinājumu un izbauda peldes ezerā un jūrā, ziema nav aiz kalniem, tā gaida tepat aiz stūra. Tieši vasara ir īstais laiks, lai padomātu par to, kā apkurināt savu māju ziemas spelgonī. Kas jāņem vērā, lai aukstums nepārsteigtu nesagatavotu?

  •        Obligāti jātīra skurstenis!

Šo vērtīgo darbu neatlieciet uz ziemas sākumu, jo tad skursteņslauķi (un tādu Latvijā nav daudz) būs aizņemti. Skurstenis ir vieta, kurā apkures sezonā veidojas sodrēji un pa to pūst liels karstums. Sodrēji veidojas no malkas, kādu izmantojat savas krāsns kurināšanai. Ja mājās ir krāsns apkure, tad vislabāk izvēlēties sausu malku no ozola, oša un apses. Bērza malka ir laba, bet veido vairāk sodrēju un pelnu. Ideālā variantā vajadzētu kurināt ar 80% bērzu malku un 20% apses malku. Apses malka ļoti labi tīra dūmvadu. Kļava, osis un ozols deg ar vienmērīgu liesmu un veido ogles, kas vēl ilgi kvēlo un izdala siltumu. Bērza malka deg arī mitrāka. Malkas pagalēm nevajadzētu būt pārāk smalki saskaldītām.

Apkurei vislabāk izmantot malku, kas sagatavota iepriekšējā ziemā un pa vasaru labi izžuvusi. Malku vislabāk izmantot 2-3 gadu laikā. Tad tā atdod visvairāk siltuma.

Skurstenis ir jātīra, lai tajā izveidojušies sodrēji un nosēdumi neaizdegtos!

  •        Kā atvieglot malkas sagādi? Iegādājieties malkas skaldītāju! Malkas skaldītāji ir populāri palīgi mūsdienīgā saimniecībā. Tos izmanto ne tikai lielās saimniecībās, bet arī mazās lauku sētās, kur skaldāmās malkas nemaz nav daudz. Malkas skaldītāji atvieglo malkas sadalīšanu vienādās pagalēs un tas ir droši! Vairāk: https://www.inserv.lv/kategorija/malkas-skalditaji
  •        Vienmēr pārliecinieties par savas krāsns un dūmeņa tehnisko stāvokli. Pirms sākas apkures sezona pārbaudiet, vai nav jāatjauno krāsns, vai nav jāpārmūrē vai jāmaina skurstenis. Katru gadu sākoties apkures sezonai tiek ziņots par jauniem ugunsgrēku gadījumiem, kas radušies krāsns un dūmeņa problēmu dēļ – iesiet uzmanīgi un laikus gādājiet, lai jūsu mājoklī būtu ne tikai silti, bet, pirmkārt, DROŠI.