Zobu un smaganu slimības – Kas noteikti jāzina un jāievēro!

zobārstniecībaZobus bojā dažādas baktērijas, kuras dzīvo mūsu mutes dobumā. Šo baktēriju galvenais barības avots ir uzturvielas, kuras ikdienā uzņemam ar pārtiku un dzērieniem. Ja bieži lietojam produktus, kuri satur fermentējamos ogļhidrātus jeb cukurus – glikozi, fruktozi, laktozi, maltozi, saharozi utt., baktērijas barojas no šiem ogļhidrātiem un sāk ražot skābi, kura grauj zobu emalju. Visbiežāk šādi ogļhidrāti ir sastopami: cepumos, šokolādē, baltmaizē, pienā, jogurtā, biezpiena sieriņos u.c. saldos ēdienos un dzērienos. Kad skābe sāk bojāt zoba emalju, notiek demineralizācijas process. Kā jau var noprast pēc nosaukuma, zobs zaudē minerālus. Par laimi, sākuma stadijā šo bojāšanās procesu iespējams apstādināt, jo zobu aizsardzība spēj atjaunoties. Kariesa pirmās pazīmes ir krītaini balta laukumiņa parādīšanās uz zoba. Visbiežāk tie rodas uz līnijas gar smaganu, kur biežāk uzkrājas aplikums. Lai palīdzētu aizvietot skābes iedarbībā zaudētās minerālvielas, ieteicams lietot fluorīdus saturošas zobu pastas.

Ikvienam cilvēkam zobu veselība ir atšķirīga. Kamēr viens gandrīz nekad nav iepazinis to, kas ir zobu slimības, citi ar tām sastopas diezgan bieži. Tāpat izplatītas ir arī dažādas smaganu slimības, kuras, laicīgi neārstējot, var attīstīties līdz ļoti nopietnām mutes dobuma problēmām. Zobu veselības stāvoklis ir atkarīgs ne tikai no cilvēka vispārējā veselības stāvokļa, bet arī no dažādu medikamentu lietošanas, ēšanas paradumiem, mutes dobuma kopšanas un zobārsta vai zobu higiēnista apmeklēšanas biežuma.

Zobārstniecības speciālisti norāda, ka katrs otrais bērns vecumā no 2 līdz 6 gadiem slimo ar zobu kariesu. Gan šī saslimšana, gan arī slikta mutes dobuma higiēna ir izplatītākās zobu veselības problēmas bērniem no 3 līdz 8 gadu vecumam. Turklāt, ja ikdienā daudz tiek patērēti saldi un gāzēti dzērieni, mazajam ātri var sākties zobu erozija jeb noārdīšanās.

Zobu kariesu rada skābes, kuras ražo uz zobiem esošajā aplikumā dzīvojošās baktērijas. Kā izrādās, cilvēka mutē dzīvo ļoti daudz baktēriju, un daudzām no tām ļoti patīk ogļhidrāti. Mijiedarbojoties ar tiem, baktērijas ražo skābes, kuras noārda zoba cieto virsmu jeb emalju. Sākumā defekts ir teju nemanāms, taču ar laiku tas palielinās, un rodas caurums.

Erozija ir emaljas defekts, kuru rada skābes. Šajā gadījumā to izcelsmes avots ir skābie ēdieni un dzērieni, kā arī dabīgās sulas. Šādus produktus nav ieteicams lietot ilgtermiņā, kā arī pēc katras reizes vajadzētu izskalot muti ar ūdeni, tādējādi parūpējoties par zobu veselību. Vēl viens padoms – ja nevēlaties, lai sula bojā zobus, dzeriet to ar salmiņu.

Lai izvairītos no smaganu slimībām, nepietiek ar zobu tīrīšanu divreiz dienā. Ir jāizmanto arī zobu diegs un mutes skalojamais līdzeklis. Tāpat arī regulāri jāseko līdzi savam uzturam un ēšanas paradumiem, kā arī jāapmeklē zobārsts un zobu higiēnists.